Bolu-Yukarı Gerede Vadisi bryofit florası
Bryophyte flora of Bolu- Yukarı Gerede Valley
  1. Tez No: 320683
  2. Yazar: PELİN KARABURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, içerisinde nadir bitki taksonları barındırdığı için Türkiye'nin 122 Önemli Bitki Alanı'ndan birisi olarak belirlenmiş Yukarı Gerede Vadisi, bryofloristik olarak araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında bölgeye 2011-2012 yılları arasında toplam 4 arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu araziler sırasında 23 istasyondan toplanan örneklerin makroskobik ve mikroskobik incelenmelerinin sonucunda, alandan Marchantiophyta'dan (Ciğerotları) 8, Bryophyta'dan (Karayosunları) 81 olmak üzere toplamda 28 familya ve 52 cinse ait 89 tür ve tür altı takson teşhis edilmiştir. Alanda Anthocerophyta (Boynuzlu Ciğerotu) bölümüne ait herhangi bir örneğe rastlanılmamıştır. Teşhis edilen taksonlardan Campylium stellatum (Hedw.) Lange & C.E.O.Jensen ve Hedwigia ciliata var. leucophaea Bruch & Schimp. Henderson kareleme sistemine göre A2 karesi için yeni kayıttır. Floristik listede taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak, toplanma lokaliteleri, Türkiye ve Dünya dağılımları, bazı ekolojik özellikleri ve hayat formlarına ait bilgiler ile birlikte sunulmuştur.Ayrıca bu çalışmada, her bir taksona ait makroskobik ve ayırt edici mikroskobik özelliklerini gösteren fotoğraflar da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryofloristic composition of Yukarı Gerede Valley which for inhabits some rare plants was designated as one of the 122 Important Plant Area of Turkey, was investigated. Along this research, 4 field trips were organised to the study area between 2011 and 2012. Throughout these field trips, collected specimens from 23 stations at the end of the macroscopic and microscopic examinations together with 8 from Marchantiophyta (Liverwort) , 81 from Bryophyta (Moss) of the area, in total 89 specific and infraspecific taxa belonging to 28 families and 52 genera, have been identified. However, Anthocerophyta (Hornwort) were not found in the area. Among the identified taxa, Campylium stellatum (Hedw.) Lange & C.E.O.Jensen and Hedwigia ciliata var. leucophaea Bruch & Schimp. are new records for A2 square according to the Henderson grid system. In the floristic list, the taxa are presented in a systematic hierarchy with collected localities, their distribution both in Turkey and in the world, some of their ecological features and life forms.In addition, the pictures which show macroscopic and diagnostic microscopical features belonging to each taxon are given by this study.