Abant Dağları epifitik bryofit flora ve vejetasyonunun araştırılması
Investigation on flora and vegetation of epiphytic bryophytes of Abant Mountains
  1. Tez No: 320684
  2. Yazar: MEVLÜT ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY UYAR, YRD. DOÇ. DR. RECEP KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki 122 önemli bitki alanından birisi olan Abant Dağları'nın epifitik bryofit flora ve vejetasyonu araştırılmıştır. Araştırma alanından toplanan 1279 epifitik bryofit örneğinin değerlendirilmesi sonucunda; Marchantiophyta bölümünden 9 familya ve 11 cinse ait 17 ve Bryophyta bölümünden 17 familya ve 31 cinse ait 62 olmak üzere toplamda 79 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan Cephalozia lunulifolia (Dumort) Dumort. Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir. Alanın epifitik vejetasyonu ise farklı lokalite ve habitatlardan alınan 194 adet örneklik alan ile fitososyolojik olarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda 8 adet epifitik bryofit birliği ve 1 adet alt birlik belirlenmiştir. Belirlenen bu sintaksonlardan Dicranetum taurici, Pterygnandretum filiformisve Orthotricho straminei - Pterigynandretum filiformis birlikleri Türkiye'den ilk kez kaydedilmiş olup Orthotrichetum affinis birliği ise bilim dünyası için yenidir. Ayrıca bu çalışma ileHomalothecio sericei-Porelletum platyphyllaebirliği ve -leucodontetosum sciuroidisalt birliği ilePterigynandro filiformis-Orthotrichetum speciosibirliği Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir. Araştırma alanının epifitik bryofit vejetasyonu Braun-Blanquet metodunun yanı sıra TWINSPAN ve DECORANA gibi Multivaryete yöntemleriyle de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora and epiphytic bryophyte vegetation of Abant Mountains which is one of 122 important plant area in Turkey were investigated. As a result of the evaluation of 1279 epiphytic bryophytes samples collected in the study area; 9 families from Marchantiophyta section and 17 taxa related to 11 genera and 17 families from Bryophyta section and 62 taxa related to 31 genera, which is totally 79 specific and infraspecific taxa were determined. Of these taxa, Cephalozia lunulifolia (Dumort) Dumort. is recorded for the second time from Turkey. Epiphytic bryophyte vegetation of Abant Mountains was phytosociologically analysed with 194 releves which were taken from different localities and habitats. As a result of this analysis, 8 epiphytic bryophyte associations and 1 subassociations were determined. Of these determined syntaxaDicranetum taurici, Pterygnandretum filiformisand Orthotricho straminei - Pterigynandretum filiformis associations are recorded for the first time from Turkey as Orthotrichetum affinis association is new for science world.Additionally, in this study, Homalothecio sericei-Porelletum platyphyllae association and -leucodontetosum sciuroidis subassociation and Pterigynandro filiformis-Orthotrichetum speciosi association are recorded for the second time from Turkey. The epiphytic bryophyte vegetation of study area was analyzed by using both the Braun-Blanquet approach and Multivariate analysis methods such as TWINSPAN and DECORANA.