Biodiesel production from safflower using heterogeneous CaO based catalysts
Aspir yağından heterojen CaO bazlı katalizörler kullanılarak biyodizel üretimi
- Tez No: 320703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞEKER, PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada katı karışık oksit katalizör olan alüminyum destek üzerinde kalsiyum oksitin kanola ve aspir bitkisel yağlarının metil esterlere transesterifikasyon aktivitesi çalışılmıştır. Bu çalışmanın esas amacı, kalsinasyon sıcakılığının ve kalsiyum oksit (CaO) eklenmesinin alümina (Al2O3) üzerinde kalsiyum oksite etkilerinin, kanola ve aspir bitkisel yağlarının transesterifikasyonu üzerindeki dönüştürme aktivitesini araştırmaktır. Karışık oksit katalizör tek basamaklı bir sol-jel yöntemi ile hazırlanmıştır. Al2O3 üzerinde CaO trigliseritlerin transetrifikasyonunda önemli role sahip bazik özelliği nedeniyle seçilmiştir.Bu çalışma, yüksek CaO dağılımına sahip ve yüksek sıcaklıkta kalsine olmuş Al2O3 üzerinde CaO katalizörlerin düşük reaksiyon şartlarında dahi (50 °C düşük reaksiyon sıcaklığı, 9 metanol/yağ molar oranı, kütlece %6 katalizör/yağ oranı ve 4 ? 10 dakika kısa biyodizel reaksiyon zamanlarında) kanola ve aspir yağlarının transesterifikasyonlarından yüksek biyodizel verimi verdiklerini göstermiştir. Ayrıca, %70'lik Al2O3 üzerinde CaO katalizörü 700 °C'de kalsine edildiğinde, bu çalışmada hazırlanmış tüm katalizörler arasında en aktif katalizör olduğu gözlenmiştir. Dahası, Al2O3 üzerinde kalsiyum oksitin tekrar kullanılabilirlik sonuçları, 20-250 ppm'lik Ca iyonunun kaybolduğunu ve Ca iyon kayıp miktarı reaksiyon zamanına, CaO miktarına ve kalsinasyon sıcaklığına bağlı olduğunu gösterdi. Ayrıca, reaksiyon sırasında kaybolan kalsiyum (Ca) iyonunun katalizörün aktivitesine engel olmadığı katalizörlerin bir kaç defa kullanılması ile bulundu. Bununla birlikte, sistem, harici kütle transfer limitasyonundan biyodizel verimi %70'den daha fazla olduğunda etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the activities of heterogeneous mixed oxide catalyst; calcium oxide on alumina was investigated in the transesterification of canola and safflower vegetable oils to produce biodiesel, i.e. methyl esters. The primary goal of this study is to understand the effect of calcination temperature and calcium oxide (CaO) loading on the conversion activity of calcium oxide on alumina in the transesterification of canola and safflower vegetable oils. The mixed oxide catalyst was prepared by a modified single step sol-gel method. Calcium oxide was chosen because of its well known basic property.This study shows that calcium oxide on alumina catalysts having high CaO dispersion, calcined at high temperature, gave high biodiesel yields even under the reaction conditions, such as low reaction temperature, 50 °C, 9 of methanol/Oil molar ratio, 6 wt. % of catalyst/oil, and also short biodiesel reaction time, such as 4 ? 10 minutes in the transesterification of safflower and canola oils. Also, it was observed that 70% CaO/Al2O3 catalyst when calcined at 700 °C was the most active catalyst among all the catalysts prepared in this study. Moreover, the reusability of CaO/Al2O3 demonstrated that ~20 ? 250 ppm of Ca was lost during the reaction and the amount of Ca cation leaching depended on the reaction time, CaO loading and the calcination temperature. Also, it was found that Ca cation loss occurred during the reaction did not hinder the activity of the catalysts, which was found by the reusing the catalysts for couple times. Besides, when the biodiesel yield was higher than 70%, the system was influenced by external mass transfer limitation.