Characteristics of Roman mortars produced from natural and artificial pozzolans in Aigai and Nysa
Aigai ve Nysa'da doğal ve suni puzolanlar ile üretilen Roma harçlarının özellikleri
  1. Tez No: 320704
  2. Yazar: ELİF UĞURLU SAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÖKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kireç ile doğal ve suni puzolanların harç üretiminde kullanılması Romalıların yapım tarihine getirdikleri önemli katkılardır. Bu çalışmada, Aigai ve Nysa antik kentlerindeki doğal ve suni puzolanlar kullanılarak üretilmiş Roma dönemi harçlarının özellikleri Anadolu'da kullanılmış Roma dönemi kireç harçlarının teknolojilerinin anlaşılması amacıyla belirlenmiştir. Bu amaçla, harçların temel fiziksel özellikleri, hammadde kompozisyonları, mikroyapısal ve hidrolik özellikleri, mineralojik ve kimyasal yapıları SEM-EDS, XRD, XRF, TGA, FTIR ve LIBS analizleri ile belirlenmiştir. Harçların bağlayıcı kısımlarında bulunan kireç ve silikanın ağırlıkça oranlarının belirlenmesi için FTIR, SEM-EDS, LIBS ve XRD yöntemlerinin uygunluğu saptanmıştır.Analiz sonuçları, doğal veya suni puzolanlar ile üretilmiş Roma dönemi kireç harçlarının düşük yoğunluklu, yüksek gözenekli ve yapılarında yüksek oranda makro gözenekler bulunduran malzemeler olduklarını göstermiştir. Bu harçlar, hidrolik olmayan kireç ve puzolanik agregalar kullanılarak üretilmiştir. Harçların kireç/agrega oranları doğal puzolanlar kullanılarak üretilmiş harçlarda 0.30, suni puzolanlar kullanılarak üretilmiş harçlarda 0.55'dir. Aigai ve Nysa harçlarında kullanılmış puzolanlar farklı hammadde kaynaklarından elde edilmiştir. Harçların bağlayıcı kısımlarını oluşturan kireç ve silika oranlarının belirlenmesi için FTIR, SEM-EDS ve LIBS analizlerinin güvenilir yöntemler oldukları saptanmıştır.Anadolu'da ve Roma İmparatorluğu'nun merkezindeki duvar yapım teknikleri birbirlerinden farklı olmasına rağmen, her iki bölgedeki kireç harçları benzer özellikler taşımaktadır. Anadolu mimarlığında kullanılmış Roma dönemi kireç harçları üzerine üretilmiş olan bilgi, Anadolu'daki antik kentlerin korunması ve bu kentlerde kullanılacak yeni harçların üretilmesi için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of lime and natural and artificial pozzolans for mortar production were the important contributions of the Romans to the construction history. In this study, characteristics of Roman lime mortars produced by natural and artificial pozzolans from ancient cities of Aigai and Nysa have been determined in order to understand technology of Roman period lime mortars used in Anatolia. Within this scope, basic physical properties, raw material compositions, microstructural and hydraulic properties, mineralogical and chemical compositions of mortars were investigated by SEM-EDS, XRD, XRF, TGA, FTIR and LIBS analysis. A relatively fast and easy method was proposed for the quantitative determination of CaCO3 and SiO2 content in the binder compositions by using FTIR, LIBS, SEM-EDS and XRD analyses.The results indicated that Roman lime mortars either produced by natural or artificial pozzolans were low dense and high porous materials with a high percent of macro pores. Roman lime mortars were mainly produced by using non-hydraulic high calcium lime and pozzolanic aggregates. Lime/aggregate ratios of mortars produced by natural pozzolans were 0.30, and mortars produced by artificial pozzolans were 0.55 respectively. Natural and artificial pozzolans from Aigai and Nysa were found to be produced by using different raw material sources. The method proposed for the quantitative determination of CaCO3 and SiO2 revealed that FTIR, SEM-EDS and LIBS analysis could be safely used to determine the lime and fine silica content in the binders of historic lime mortars.Characteristics of lime mortars used in Anatolia were determined to be similar to the mortars used in Central Roman Empire although wall construction techniques of Anatolian architecture were different from the Central Roman Empire. The knowledge produced on the Roman lime mortar characteristics of Anatolian architecture is important for the conservation of ancient sites in Anatolia and the production of new lime mortars to be used in these sites.