Experimental investigation of the production of biolubricant from waste frying oil
Atık kızartma yağından biyoyağlayıcı üretiminin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 753806
  2. Yazar: MOUSHAB MOHAMED ABDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÜLTEN YALÇIN, DR. MUSTAFA DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, transesterifikasyon reaksiyonu yoluyla biyodizel ve biyoyağlayıcı sentezi için balık kızartmada kullanılan ayçiçek yağı atık kızartma yağı kullanılmıştır. Reaksiyon, potasyum hidroksit, magnezyum hidroksit, kalsiyum karbonat, dopamin ve bentonit-kitosan-potasyum hidroksit olarak seçilen homojen ve heterojen katalizörler ile gerçekleştirildi. Reaksiyona etki eden parametreler sıcaklık, zaman, katalizör miktarı, methanol/atık kızartma yağı molar oranı olarak belirlenmiştir. Karıştırma hızı 600 rpm olarak sabit bir değer seçilmiştir. En yüksek dönüşümü sağlayan optimal koşullar KOH, CaCO3, bentonit-kitosan-KOH katalizörleri, 65°C'de 120, 60, 90 dakikada, 5:1, 4:1, 3:1 metanol yağ oranında %1 katalizör miktarında çalışılmıştır. Elde edilen biyodizelde KOH katalizörü ile %88,4 ester (YAME) elde edilmiştir. Diğer katalizlerle ile yapılan çalışmada biyodizel verimi düşük çıkmıştır. Ayrıca, biyodizelde, ısıl değer, 15°C'de yoğunluk, 40°C'de viskozite, parlama noktası, su, bulutlanma noktası analzileri yapılmıştır. Üretilen biyoyağlayıcı yapısı FTIR spektrum tekniği kullanılarak test edilmiş ve termal stabilitesi TGA tekniği kullanılarak incelenmiştir. Biyoyağlayıcının 40 ve 100°C'de ki viskoziteleri, viskozite indeksleri, akma noktası ve parlama noktası tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, waste sunflower frying oil used in fish frying was used for the synthesis of biodiesel and biolubricant through a transesterification reaction. The reaction was carried out with homogeneous and heterogeneous catalysts selected as potassium hydroxide, magnesium hydroxide, calcium carbonate, dopamine and bentonite-chitosan-KOH. The parameters affecting the reaction were determined as temperature, time, amount of catalyst, and molar ratio of methanol/WSFO. The stirring speed was as a constant value of 600 rpm. The best conditions for getting the highest conversion rate were studied with KOH, CaCO3, and bentonite-chitosan-KOH catalysts at 65 °C for 120, 60, and 90 minutes, 5:1, 4:1, and 3:1 methanol oil ratio, and a 1% catalyst amount. KOH catalyst yielded 88.4% ester (FAME) from the obtained biodiesel. The biodiesel yield was low in the experiments with the other catalysts. In addition, biodiesel was analyzed for its heating value, density at 15 °C, viscosity at 40 °C, flash point, water, and cloud point. The structure of the produced biolubricant was tested using the FTIR, and its thermal stability was investigated using the TGA technique. The pour point, flash point, viscosity index, and viscosities of the biolubricant at 40 and 100°C were determined.