Hydrogen production from biomass on structured catalysts
Yapısal katalizörler üzerinde biyokütleden hidrojen üretimi
- Tez No: 320702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı seryum oksit (CeO2) ve magnezyum oksit (MgO) ile modifiye edilmiş demir oksit geçiş metali destekli aluminanın (Al2O3) gliserol buhar dönüşümü için kristal boyutunun ve destek malzemesinin bazikliği ve bazik gücünün katalizörün aktivitesi ve hidrojen seçiciliği üzerine etkisini incelemektir.MgO ve MgO/Al2O3 üzerinde Fe içeren katalizörlerde kristal büyüklüğü etkisi gözlenmiştir. MgO kristal büyüklüğü arttıkça gaz ürün seçimi carbon monoksite (CO) kaymaktadır. Ayrıca Fe kristal büyüklüğü ~5 nm üzerine büyüdükçe gaz ürün seçiciliği azalmaktadır. Baziklikde benzer bir davranış gösernektedir; daha yüksek baziklik yada CeO2 yüklenmiş katalizörlerde 865 and 800 cm-1 FTIR bantlarında gözlenen monodentate carbonat CO oluşumunu engellemekte ve CO2 üretimini arttırmaktadır. Bu aynı zamanda yüksek buhar riformu aktivitesine sebep olmaktadır. Ayrıca baziklik çalışmaları FTIR band 1535 and 1410 cm-1 ile belirlenmiş monodentate karboksilat bölgeleri gaz ürün seçiciliğinde baskın rol oynamaktaır. Yine de yüksek gliserol dönüşümü için yüksek toplam baziklik gerekmemektedir, ancak yüksek toplam baziklik gaz ürün dönüşümü için gereklidir.Çalışılan katalizörler göz önüne alındığında MgO ve Fe içeren katalizörler bazik ve kristal özellikleri nedeniyle singaz üretimi için daha iyi aktivite göstermektedirler. Ve CeO2 modifiye katalizörler yada Kristal boyutları 5nm'den küçük MgO katalizörler CO içermeyen ürünler için daha iyi performans göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate crystallite-size effect for oxides of transition metals iron supported on magnesium oxide (MgO) and cerium oxide (CeO2) modified alumina (Al2O3) and the effect of the basicity and/or basic strength of support material, on activity and hydrogen selectivity in the steam reforming of glycerol.Crystallite size effect is observed for MgO and Fe on MgO/Al2O3. It is observed that larger MgO crystallites size shifts gaseous product selectivity towards CO. Further as crystallite size is becomes higher than ~5 nm for Fe for gas product selectivity decreases. Basisity has also a similar behaviour; higher basisity or presence of unidentate carbonate basic sites observed at 865 and 800 cm-1 FTIR bands for CeO2 promoted catalysts hinder CO formation and promotes CO2 formation. This also results in high activity of steam reforming. Also basisity studies shows that inorganic carboxylate catalyst site with FTIR band 1535 and 1410 cm-1 is dominantly effective for gaseous product selectivity. High total basisity do not required for high glycerol conversion, yet high total basisity results in high gaseous product selectivity.Considering studied catalysts and their catalytic activities it can be concluded that MgO and Fe modified catalysts shows better activity for syngas production due to their basic and crystalline properties. And CeO2 modified catalysts or MgO catalysts with crystallite sizes lower than 5 nm are shows better performances for CO free product.