Investigation of the functions of candidate mirnas in camptothecin-induced apoptosis in human cells
Aday microrna ların insan hücrelerinde kamptotesin ile indüklenen apoptozdaki fonksiyonlarının araştırılması
- Tez No: 320706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
miRNA'lar kodlanmayan 19-25 nükleotid uzunluğundaki küçük RNA lardır ve insan genomunun %30 unu mRNAların translasyonunu durdurarak yada yıkımına yol açarak düzenlerler. miRNAlar hücre gelişimi, farklılaşması ve apoptoz gibi önemli biyolojik olaylarda önemli bir yere sahiptir. Apoptotik mekanizmada yer alan anti yada pro-apoptotik gen hedeflerini baskılayarak apoptozu düzenlerler.Bu çalışmada amaç aday miRNAların (miR-17* and miR-425) kamptotesin ile apoptozu aktive edilen insan hücrelerinde apoptozu düzenleyip düzenlemediğinin belirlenmesidir. Bu çalışmada Hela rahim ağzı kanseri hücre hattı model olarak kullanılmıştır. Bu miRNA adayları kamptotesin ile indüklenen hücrelerin ve indüklenmeyen kontrol grubu hücrelerinin derin sekans sonuçlarının karşılaştırması sonucu kontrol grubuna göre ifade edilme seviyesinde farklılık olan miRNA ların seçilmesiyle belirlenmiştir.Bu miRNA adaylarının kamptotesin ile apoptozu indüklenen insan hücrelerinde apoptozu düzenleyip düzenlemediğini belirlemek için önce hücreler aday miRNA lar ile transfekte edilmiş ve 24 saat sonra transfeksiyon ile bu miRNA ların aşırı ifadadesinin sağlandığı hücreler kamptotesin ile 48 saat inkübe edilmiştir. 48 saat sonra apoptoz oranları Flow Sitometre ile ölçülmüş ve transfekte edilen hücre gruplarının apoptoz oranı transfekte edilmeyen kontrol grubuyla karşılaştırılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca aktif kaspaz-3 miktarı flow sitometre ile ölçülmüştür. Sonuçlar miR-17* and miR-425'in apoptozu kamptotesin ile indüklenen Hela hücrelerinde pro-apoptotik bir fonksiyona sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs are non-coding 19-25nt long, small RNAs that regulate expression of about 30% of human genes by inhibiting mRNA translation or inducing its degradation. MicroRNAs play important role in cell growth, differentiation, apoptosis. miRNAs regulate apoptosis by targeting genes involved in apoptotic pathway as a pro or anti-apoptotic genes. This study has aimed to identify whether candidate miRNAs ( miR-17* and miR-425) have a regulatory role in camptothecin induced apoptosis or not in Human cells and Hela cells that derived from cervical cancer were used as a model cell line. These candidates were selected based on deep sequencing data that showed some miRNAs differentially expressed after camptothecin treatment as compared with non-treated control group.To show candidate miRNAs whether have a role or not in regulation of camptothecin induced apoptosis, first Hela cells were transfected with candidate miRNAs then candidate miRNA over-expressed cells were treated with camptothecin eventually level of apoptosis was measured by flow cytometry and the results were evaluated by comparing miRNA over-expressed cell group with un-transfected control group. Active caspase-3 level also was measured by using flow cytometry and the data showed miR-17* and miR-425 function as pro-apoptotic regulator in camptothecin induced apoptosis in Hela cells.