Investigation of the role of microrna-142 in controlling melanoma tumor immunity
Mikrorna-142'nin melanom tümör bağışıklığı üzerindeki rolünün incelenmesi
- Tez No: 958495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ATAKAN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
MikroRNA'lar (miRNA'lar), gen ekspresyonunu post-transkripsiyonel düzeyde kontrol eden kısa, kodlamayan RNA molekülleridir ve genellikle hedef mRNA'ların 3′ UTR bölgelerine bağlanarak bu işlevi yerine getirirler. Bu etkileşim, proliferasyon, migrasyon, homeostaz ve apoptoz gibi temel hücresel işlevlerin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu işlevlerin ötesinde, miRNA'lar bağışıklık düzenlenmesi, tümör progresyonu ve tümör mikroçevresinin modülasyonunda da rol oynarlar. Melanom, çok hızlı ilerleme eğilimi gösteren oldukça agresif bir cilt kanseri türüdür. Araştırmalar, belirli mikroRNA'ların tümör büyümesini ve bağışıklık hücrelerinin işlevlerini etkileyerek melanom gelişiminde rol oynadığını göstermektedir. Biyoinformatik analizler, melanom ve sağlıklı doku hücreleri arasında belirli miRNA'ların ekspresyon seviyelerinde önemli değişiklikler olduğunu ortaya koymakta ve bu moleküllerin tümör biyolojisindeki önemini vurgulamaktadır. Biyoinformatik analizimizde, melanomda CD8, interferon-gamma (IFNG) ve granzyme B (GZMB) gibi anti-tümör bağışıklık belirteçleri ile pozitif korelasyon gösteren miRNA'lara odaklandık; bu miRNA'ların bazılarını tümör progresyonu ve immün kaçış mekanizmalarında fonksiyonel olabileceği varsayımıyla inceledik. MiRNA-142, intratümoral bağışıklık belirteçleriyle güçlü ilişkileri sayesinde dikkat çeken bir aday olarak öne çıktı. MiRNA-142 üzerine yapılan çalışmalar sınırlı olup, genellikle uveal melanom üzerine yoğunlaşmış durumdadır; bu nedenle kutanöz melanom bağlamındaki rolü büyük ölçüde keşfedilmemiştir. Bu çalışma, hem fonksiyon kaybı (loss-of-function) hem de fonksiyon kazancı (gain-of-function) yaklaşımları kullanarak miRNA-142'nin kutanöz melanomdaki fonksiyonel rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, miRNA-142'nin hücresel işlevler üzerindeki etkisi in vitro çalışmalarla, tümör immün mikroçevresindeki rolü ise wild-type fareler kullanılarak yapılan in vivo deneylerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) are short, non-coding RNA molecules that control gene expression post-transcriptionally, mainly by attaching to the 3′ untranslated regions (3′ UTRs) of target mRNAs. This interaction helps regulate essential cellular functions, including proliferation, migration, homeostasis, and apoptosis. Beyond these functions, miRNAs play a role in immune regulation, tumor progression, and the modulation of the tumor microenvironment (TME). Melanoma is a very aggressive type of skin cancer that tends to progress quickly. Research suggests that specific microRNAs play a role in melanoma development by affecting both tumor growth and the function of immune cells. Bioinformatic analyses reveal substantial changes in the expression levels of specific miRNAs in melanoma versus healthy tissue cells, underscoring their significance in tumor biology. In our bioinformatic analysis, we focused on miRNAs that are positively correlated with anti-tumor immunity markers, including CD8, interferon-gamma (IFNG), and granzyme B (GZMB), in melanoma, with the assumption that some of these miRNAs could be functional in tumor progression and immunoevasion. MiRNA-142 stood out as a notable candidate due to its strong associations with intratumoral immunity markers. Studies on miRNA-142 in the context of melanoma are limited and primarily focus on uveal melanoma, leaving its role in cutaneous melanoma largely unexplored. This study aims to explore the functional role of miRNA-142 in cutaneous melanoma using both loss-of-function and gain-of-function approaches. In this context, the impact of miRNA-142 on cellular functions was examined through in vitro studies, and its role in the tumor immune microenvironment was assessed using in vivo experiments in wild-type mice.