Characterization of outer membrane proteins of Salmonella enteritidis in response to phenolic acids stress
Fenolik asit stresinde Salmonella enteritidis'in dış membran proteinlerinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 320707
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖYKÜ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Salmonella enterica serovar Enteritidis (Salmonella Enteritidis) en sık rastlanan gıda patojenlerinden biridir. Salgınları sık görülür ve ölümle de sonuçlanabilir. Fenolik asitler hemen her bitki tarafından sentezlenir ve bitkilerdeki çeşitli süreçlerde etkili olmasının yanısıra, bitkilere korunma sağlar. Bu nedenle Salmonella Enteritidis'e karşı antimikrobiyal maddeler olarak kullanılabileceklerine dair beklentiler yüksektir. Bu çalışmada kullanılan Salmonella cinsine dahil olan bakteriler de Gram negatif özellik göstermektedirler. Dış zar proteinleri sadece Gram negatif bakterilerde görülür ve çevresel değişimlere karşı ilk cevap veren yapılardır.Bu çalışmada, 3-hidroksifenilasetik asit (3-HPAA), sinamik asit (CA) ve o-kumarik asidin Salmonella Enteritidis üzerindeki antimikrobiyal etkisi laboratuvar ortamında kanıtlanmıştır. Taramalı elektron mikroskobu (TEM) kulanılarak bu maddelerin bakteri hücresinin şekline etkisi aydınlatılmıştır. Aynı zamanda bu maddelerin bakterinin dış zar proteinlerinde yol açtığı değişimler proteomik yöntemler kullanılarak gösterilmiştir . 96 kuyucuklu plaka yöntemiyle bulunan sonuçlara göre, test edilmiş olan üç fenolik asit arasında 3-HPAA bakteri üremesini %100 engellerken, diğerleri bakteri üremesini geciktirmiştir. 24. saatteki yüzde inhibisyon değerlerine göre 3-HPAA için minimum inhibisyon konsantrasyonu 30 mM olarak bulunmuştur. TEM sonuçları 3-HPAA uygulamasının bakterilerin hücre yüzeylerinde göçüklere neden olduğunun, sinamik asidin ve o-kumarik asidin ise hücrelerin uzamasına neden olduğunun bulunmasını sağlamıştır. Madde uygulanan bakterilerin dış zar proteinleri SDS PAGE yöntemiyle ayrılmıştır. Kontrol bakterilerinin SDS PAGE sonuçlarıyla karşılaştırılınca, fenolik madde uygulanmış bakterilerin proteinlerinde, birkaç banttaki protein miktarlarında değişiklikler olduğu görülmüştür. 2-D PAGE ile ayrımın sonucunda 3-HPAA, sinamik asit ve o-kumarik asidin uygulanmasının bazı spotların boyut değişikliğine uğramasına sebep olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salmonella enterica serovar Enteritidis (Salmonella Enteritidis) is one of the most reported foodborne pathogen bacterium throughout the world that causes large outbreaks and may result in deaths. Phenolic acids, synthesized in almost all plants, are important for plant metabolism and protection of plants. They can be thought as promising antimicrobial agents against Salmonella Enteritidis. Outer membrane proteins are unique structures to Gram-negative bacteria including Salmonella genus and they are the first targets to environmental changes.This study showed the antimicrobial effect of 3-HPAA, cinnamic acid and o-coumaric acid on Salmonella Enteritidis in vitro. Scanning electron microscopy was used for showing the changes in bacterial shapes. Their effects on the outer membrane protein profile were investigated via proteomic approach. According to results of 96-well microtiter plate assay used for antimicrobial effect determination, among these phenolic acids, 3-HPAA showed 100% growth inhibition and other phenolics retarded the bacterial growth. 30 mM was found as minimum inhibitory concentration (MIC) of 3-HPAA at 24th hour of the experiment. SEM results demonstrated that 3-HPAA causes bacteria to have collapses on cell surface while cinnamic acid and o-coumaric acid cause cells to elongate abnormally. SDS PAGE of the OMPs of bacteria who were exposed to phenolic acids showed changes in amounts of proteins in some protein bands compared to control OMPs. 2-D PAGE results of OMPs of control bacteria via OMPs of 3-HPAA, cinnamic acid and o-coumaric acid treated bacteria, changes in sizes of spots were observed.