Computer-aided aerodynamic design of small scale horizontal axis wind turbine blades
Küçük ölçekli yatay eksenli rüzgar türbin palalarının bilgisayar destekli aerodinamik tasarımı
  1. Tez No: 320709
  2. Yazar: TUHFE GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, 1, 5, 10, 25, 50, 100, 250 ve 500 kW güç çıkışı olan yatay eksenli rüzgar türbinlerinin aerodinamik tasarımı yapılmıştır. Dizayn süreci PROFOIL ve XFOIL programları kullanılarak ve yapısal, aerodinamik ve aeroakustik prensipler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen kanat profili tasarım ve analizi ile başlamıştır. Sonrasında, tasarlanan profillerin performans parametreleri ve temel kanat tasarım özellikleri; modifiye edilmiş pala elemanı teorisi kullanılarak hazırlanan koda girilmiştir ve çıktı olarak 3 boyutlu pala geometrisi elde edilmiştir. Kullanılan kod, MIE 8 kW rüzgar türbini verilerini kullanarak doğrulanmıştır. Oluşturulan geometri, ticari bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği HAD kodu olan Numeca FINE?/Turbo programı kullanılarak incelenmiş ve pala etrafındaki hız ve basınç dağılımları gözlemlenmiştir. Ayrıca, tasarlanmış rüzgar türbini rotorlarının güç katsayıları hesaplanmış ve güç eğrileri çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aerodynamic design of 1, 5, 10, 25, 50, 100, 250 and 500 kW horizontal axis wind turbine generators has been performed. The design procedure starts with the design and analysis of airfoils done by programs of PROFOIL and XFOIL, respectively through which the structural, aerodynamic and aeroacoustic principles have been taken into consideration. Then, the performance parameters of designed profiles were inputted to the constructed modified blade element momentum theory (BEM) code together with the main design parameters in order to obtain 3D blade geometry. The code is validated using MIE wind turbine with a rated power of 8 kW. The generated blade geometries are then analyzed using commercial computational fluid dynamics CFD code Numeca FINE?/Turbo and the velocity and pressure distributions around the blade have been visualized, separately. Moreover, the power coefficient, Cp was calculated and the power curves of the designed wind turbine rotors were drawn.