Computer aided design of longitudinal motion missile autopilots
- Tez No: 9592
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET BOYLAMASINA HARARETLİ ROKETLERİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ OTOMATİK-PİLOT TASARIMI TINAZTEPE, M. O?UZ Yüksek Lisans Tezi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Hasan Güran, Doc. Dr. İ. Sinan Akmandor Şubat 1990, 111 pages Bu çalışmada bilgisayar destekli tasarım yöntemleri kullanılarak kararlı olmayan roketlerin boylamasına hareket kontrol problemi analiz edilmiştir. Roketin yalnızca hız vektörü değil, aynı zamanda yunuslama acısıyla hücum açısı da, uygun boylamasına hareket komutlu, güdüm modülüne bağlı otomatik-pilot tasarımıyla kontrol edilmiştir. İlk adımda, balistik roketlerin doğrusal olmayan hareket denklemleri çıkartılmış ve denklemler, belli bir uçuş dengesi etrafında küçük perturbasyonlar verilerek doğrusallaştrılmıştır. Kısa-periyod yaklaşımı yapılarak roketin boylamam hareketini ifade eden transfer fonksiyonları, aerodinamik katsayıları ve gövde geometrisi cinsinden standart NACA yöntemiyle ifade edilmişlerdir. Sonra kontrol sisteminin tasarımı öncesi, problemin karmaşıklığını minimize eden ve ana noktalarını açıklayan genel analitik sonuçlar elde edilmiştir. Bilgisayar destekli tasarım paket -v-programıyla, otomatik-pilotun güdüm modülünden gelen basamak fonksiyon biçimindeki hareket komutlarına karşılık yaptığı davranışları belirlenmiş ve kontrol sisteminin performansının analizi yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Roketler için otomatik pilot tasarımı, roket kumanda ve kontrolü, roket kararlılığı, atmosferik uçuş dinamiği, uygulamalı aerodinamik, klasik kontrol teorisi. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF LONGITUDINAL MOTION MISSILE AUTOPILOTS TINAZTEPE, M. O?UZ M.S in Electrical and Electronics Engineering Supervisors : Prof. Dr. Hasan Güran, Assoc. Prof. Dr. I. Sinan Akmandor February 1990, 111 pages In this study the problem of controlling the longitudinal motion of an unstable ballistic missile was solved by using computer aided design techniques. Not only the velocity vector of the missile but the pitch attitude and angle of attack was controlled by designing a longitudinal motion commanded autopilot scheme connected to a guidance module. As a first step, the non-linear equations of inertial motion for a ballistic missile was derived and the equations were linearized around an equilibrium flight condition for small perturbations. Using short-period approximation the transfer functions for longitudinal motion were formulated as implicit functions of aerodynamic coefficients and body geometry using standart NACA conventions. Then, prior to the design phase of the flight control system, analytical results were obtained, by minimizing the extreme analytical treatment of the subject and highlight the major keyfeatures -111-of the problem. These keyfeatures were the major control problem to be solved by the autopilot. By using a computer aided design package, the commanded step responses of the complete closed loop of the autopilot were obtained and the performance of the control system was analyzed. Key words : Missile autopilots, automatic control of missiles, stability of missilles, dynamics of atmospheric flight, applied aerodynamics, classical control theory. Science Codes : 619.04.06 ; 618.01.04 -IV-