Outer membrane protein profiling of escherichia coli O157:H7 in response to phenolic acid stress
Escherichia coli O157:H7?nin fenolik asit stresinde dış membran protein profilinin çıkarılması
  1. Tez No: 320708
  2. Yazar: DENİZ KEMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Escherichia coli O157:H7, gıda ve su kaynaklı olarak bulaşan, Gram-negatif, patojen bir bakteridir. E. coli O157:H7'nin düşük dozları, hemorajik kolitis, trombotik trombositopenik purpura ve hemorajik üremic sendromu gibi klinik durumlara yol açabilen enfeksiyonlar için yeterlidir. Bu hastalıklar, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler için ölümcül olabilir.Fenolik asitler, bitkilerde, çevresel streslere cevap olarak üretilen sekonder metabolitlerdir. İnsan beslenmesinde, sağlığa yararlı özelliklerinden dolayı önemlidirler.Bu çalışmanın amacı, seçilmiş olan fenolik asitlerin E. coli O157:H7 üzerine etki mekanizmalarını belirlemektir. Kafeik, rosmarinik ve vanilik asidin E. coli O157:H7 üzerine antimikrobiyal aktiviteleri, microtiter plate yöntemi ile belirlenmiştir. Her bir madde, çeşitli konsantrayonlarda hazırlanıp bakteriye uygulanmıştır ve minimum inhibisyon konsantrasyonları, kafeik asit için 6.5 mM, rosmarinik asit için 15 mM ve vanilik asit için 8 mM olarak bulunmuştur. Her bir fenolik asitin E. coli O157:H7 hücre yüzeyine etkisi, taramalı elektron mikroskopu ile görüntülenmiştir. Mikroskopik inceleme, kontrol grubu E. coli O157:H7 hücre yüzeyinin düzgün bir yapıda olduğunu gösterirken, fenolik asit ile muamele edilen hücre yüzeylerinde çeşitli bozulmalar olduğunu göstermiştir. %30-50 inhibisyon gösteren fenolik asit konsantrasyonları, fenolik asit stresine cevap olarak dış zar protein profillerinin değerlendirilmesi için bakteriye uygulanmıştır. Dış zar proteinlerinin izolasyonundan sonra, SDS-PAGE ve 2D-PAGE analizleri gerçekleştirilmiştir. Fenolik asit ile muamele edilen bakterilerin dış zar proteinlerinin profilleri incelenmesi sonucunda ekspresyon farklılıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli O157:H7 is a Gram-negative foodborne and waterborne pathogenic bacterium. Low doses of E. coli O157:H7 are adequate for infection that results in clinical cases, namely hemorrhagic colitis, thrombotic thrombocytopenic purpura, and hemolytic uremic syndrome. These diseases can be lethal for children, elderly and immunocompromised people.Phenolic acids are herbal secondary metabolites. They are important for the response to environmental stresses. They are significant for human diet due to their health beneficial properties.The objective of this study was the elucidate the antimicrobial mode of action of selected phenolic acids against E. coli O157:H7. The antimicrobial activities of caffeic, rosmarinic, and vanillic acids on E. coli O157:H7 were investigated via microtiter plate assay. Minimum inhibitory concentrations were found as 6.5 mM for caffeic acid, 15 mM for rosmarinic acid and 8 mM for vanillic acid by applying a range of concentrations for each phenolic acid against the bacteria. Effect of each phenolic acid on the cell surface of E. coli O157:H7 was visualized by scanning electron microscopy. Microscopic examination demonstrated that while the surfaces of control group E. coli O157:H7 remained intact, cells treated with phenolic acids displayed disrupted cell surfaces. The bacteria were treated with each phenolic acid at a concentration which resulted in 30-50% inhibition for evaluation of outer membrane protein (OMP) profiles in response to phenolic acids stress. Following OMP isolation, SDS-PAGE and 2D-PAGE analyses were performed. By examining the OMP profiles of phenolic acid treated-bacteria, differences in expression of some proteins were observed.