Identification of salt stress responsive proteins in wild sugar beet (Beta maritima) using 2D-PAGE with MALDI-TOF/TOF system
2D-PAGE ile MALDI-TOF/TOF sistemi kullanılarak yabani şeker pancarında (Beta maritima) tuz stresine duyarlı proteinlerin belirlenmesi
- Tez No: 320711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞLAR KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüksek tuzluluk bitkilerde homeostaziyi, büyümeyi ve üretkenliği etkileyen abiyotik streslerden biridir. Bitkilerde esansiyel olmayan tuz iyonlarının alımı, hücrelerin osmotik dengesini değiştirerek ve aşırı susuzluğa neden olarak, bitkilerin anatomisini, fizyolojisini ve metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Bu durumda yüksek bitkiler ilgili sinyal yolaklarını uyarmak, tuz iyonlarını dışarı atmak, bu toksik iyonları vakuollerinde biriktirmek, detoksifikasyon mekanizmalarını aktive etmek ya da osmoprotektan üretmek gibi tuz tolerans mekanizmaları geliştirirler.Bu çalışmada kısmi halofit yabani tür şeker pancarı Beta vulgaris ssp. maritima'da tuza duyarlı proteinlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Protein esaslı doğal stres tolerans mekanizmalarını keşfetmek için bitkiler 150 mM NaCl'e maruz bırakılmış ve total proteinleri elde edilmiştir. Farklı olarak ifadelenen proteinler MALDI-TOF/TOF ile kombine edilmiş iki boyutlu poliakrilamid jel elektroforezini kapsayan proteomik uygulamalarıyla belirlenmiştir. Sonuçlar ortaya çıkarıyor ki enzimatik antioksidanlar ve antioksidatif yolakların ikincil üyeleri tuz stresine duyarlılık göstermektedir. Sonuç olarak, tespit edilen proteinler gösteriyor ki halofitik bitkilerde antioksidatif sistem majör savunma mekanizması olabilir.
Özet (Çeviri)
High salinity is one of the abiotic stresses, which affects the homeostasis, growth and productivity of plants. In plants, uptake of the non-essential salt ions negatively affects the anatomy, physiology and metabolism, changes the osmotic balance in cells and causes abundant dehydration. In this case, higher plants develop salt tolerance mechanisms such as induction of related signaling pathways, effluxion of salt ions, accumulation of these toxic ions in their vacuoles, activation of their detoxification mechanisms and production of osmoprotectans.In this study, identification of salt responsive proteins in moderately halophyte wild type sugar beet Beta vulgaris ssp. maritima was aimed. In order to investigate the protein-based natural stress tolerating mechanisms, plants were exposed to 150 mM NaCl and total proteins were extracted. Differentially expressed proteins were identified by proteomic approaches including MALDI-TOF/TOF mass spectrometry combined two dimensional polyacrylamide gel electrophoresis. The results revealed that enzymatic antioxidants and secondary members of antioxidative pathways are responsive in salt stress. In conclusion, these detected proteins demonstrate that antioxidative system may be the major defense mechanism in halophytic plants.