The impact of architectural design criteria on energy performance of residential buildings: a case study in İzmir
Mimari tasarım kriterlerinin konutların enerji performansına etkisi: İzmir?de bir alan çalışması
  1. Tez No: 320715
  2. Yazar: İLKNUR UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TUĞÇE KAZANASMAZ, PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT, PROF. DR. TÜRKAN GÖKSAL ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Energy, Architecture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mimari konfigürasyon ve tasarım normlarının binaların enerji performansına etkisi ciddi bir konu olarak önem taşımaktadır. Kaliteli konut tasarımında da dikkat edilmesi gerekir. Avrupa Birliği'nin en son çıkan Binalarda Enerji Performansı Yönergesi 2010/31/EC'e uymak için hazırlanan Türkiye'nin en yeni yönetmeliği, mevcut binaların enerji performansının değerlendirilmesi hakkında bilgi gerektirmektedir. Böylece, bu çalışma İzmir' deki konut binalarının enerji performanslarını belirlemeyi, istatistiksel analizlerle (tek yönlü varyans analizi (ANOVA), regresyon, t-Test ve dağılım grafikleri) enerji performansları ile tasarım verimlilik göstergeleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Uygulama projeleri elde edilerek belirli alan bazlı oranlar ve bina ölçüleri mimari tasarım göstergeleri olarak belirlenmiştir. İmar durumu, dış yüzey alanı, alan/hacim oranı gibi en önemli mimari değişkenler ile yönlendirme, bir binadaki kat sayısı, en/boy oranı, ısıtma sistemi incelenmiştir. Örnek binaların enerji performansları, Türk standardı olan TS825 ile Avrupa standardı olan EB ISO 13790'ı temel alarak hazırlanan Konutlarda Enerji Performansı Standart Değerlendirme Metodu (KEP-SDM) kullanılarak belirlenmiştir. İncelenen binaların büyük çoğunluğu B ve C Enerji sınıfında ve G CO2 sınıfında yer almaktadır. Buna rağmen ortalama enerji tüketimi değerleri Avrupa ülkelerinde olanlara göre iki kat daha fazladır. Sonuçlar bize öylesine bir ipucu sunmaktadır ki değişkenler arasındaki etkileşim ile bunların binaların enerji performansı ve CO2 salımlarına olan etkilerinin düşünülmesi gereklidir. Ayrıca, elde edilen bulgular, ülkemizde örnek seçilen bir şehir olan İzmir'deki konut bina stoğu hakkında da geribildirim sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of architectural configuration and design norms on energy performance of buildings has been a critical issue. Even, it becomes noteworthy for residential buildings of good quality. New legislation in Turkey which was prepared to comply for the latest European Energy Performance of Buildings Directive 2010/31/EC requires information about the evaluation of energy performance of existing buildings. So, this study aimed to determine energy performance of residential buildings in Izmir, to analyze significant relationships between their performance and architectural configuration through statistical analyses (analysis of variance (ANOVA), regression, t-Test, scatter charts). Utilizing production drawings, certain area-based ratios and building dimensions were determined as architectural configuration indicators. Most prevailing architectural variables, such as, zoning status, external surface area and A/V ratios, and others, namely, orientation, floor counts in a building, aspect ratio, heating system were analyzed. Energy performance of case buildings were determined by using The Standard Assessment Method for Energy Performance of Dwellings (KEP-SDM) which referred to Turkish standard TS 825, and European standard EB ISO 13790. Majority of the investigated buildings were in Energy Class B and C, in CO2 Class G; however, their energy consumption values were two times higher than the ones in European countries. Findings present such a clue that interactions between variables and their total effect on the energy performance and CO2 emissions should be taken into consideration. They would also provide feedback information on the residential building stock in İzmir, selected as a representative city in Turkey.