Stochastic resonance in Chua's circuit driven by alpha-stable noise
Alpha-kararlı gürültüyle sürülmüş Chua devresinde stokastik rezonans
  1. Tez No: 320714
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ACAR SAVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezdeki temel amaç gerçek hayattaki sinyallere Gauss dağılımından daha iyi yaklaşım veren alpha-kararlı gürültüyle sürülmüş Chua devresinde stokastik rezonansı (SR) incelemektir. SR olgusu doğrusal olmayan dinamik sistemlerin zayıf sinyallere karşı performansının ek gürültüyle arttırılmasıdır. SR'a dayalı uygulamalar çeşitli alanlarda gittikçe artmaktadır. SR ile ilgili kaotik sistemlerde yapılan çalışmaların çoğu gürültünün Gauss olduğunu varsaymaktadır. Bu durum gürültünün Gauss olmadığı dolayısıyla sonsuz varyansa sahip olduğu durumları incelemeye yönlendirmiştir. Bu tezde, SR etkisini gözlemlemek için kullanılan spektral güç yükseltimi için sistem tepkisinin kesirli düşük mertebeli Wigner Ville dağılımı hesaplanmış ve çeşitli alpha-kararlı gürültü parametrelerine bağlı olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar alpha-kararlı simetrik ve simetrik olmayan gürültüyle sürülmüş Chua devresinde gözle görülür bir SR etkisi sağladığını göstermiştir. Ayrıca tek bir çekicide ortalama kalma süresinin çeşitli alpha-kararlı gürültü parametrelerine bağlı olarak değişebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the stochastic resonance (SR) in Chua's circuit driven by alpha-stable noise which has better approximation to a real-world signal than Gaussian distribution. SR is a phenomenon in which the response of a nonlinear system to a sub-threshold (weak) input signal is enhanced with the addition of an optimal amount of noise. There have been an increasing amount of applications based on SR in various fields. Almost all studies related to SR in chaotic systems assume that the noise is Gaussian, which leads researchers to investigate the cases in which the noise is non-Gaussian hence has infinite variance. In this thesis, the spectral power amplification which is used to quantify the SR has been evaluated through fractional lower order Wigner Ville distribution of the response of a system and analyzed for various parameters of alpha-stable noise. The results provide a visible SR effect in Chua?s circuit driven by symmetric and skewed-symmetric alpha-stable noise distributions. Furthermore, a series of simulations reveal that the mean residence time that is the average time spent by the trajectory in an attractor can vary depending on different alpha-stable noise parameters.