Az katlı konutlarda pasif ev kriterlerinin bina ısıl performansına etkileri
Effects of passive house criteria on the buildig energy performance for low rise residential buildings
  1. Tez No: 334804
  2. Yazar: MİRAY ÖMERCA AKYOL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkelerin gelişmişlikleri ile paralellik gösteren enerji kullanımı ve sera gazı salınımlarındaki artış, yenilenebilir kaynakların kullanımı ve enerji tüketiminde hassas politikaları beraberinde getirmiştir. Bu politikaları uygulama aşamasında, binaların tükettiği yıllık enerji ya da karbon salınımı miktarlarının belirlenmesi için enerji performans analizlerinin yapılması gerekmiştir. Ülkelerin bina stoklarında önemli yeri olan konut yapılarının enerji performansını tarifleyen standartlar geliştirilmiştir.Pasif Ev Standartları, mimari tasarımda enerji korunumuna, güneş enerjisinden pasif olarak yararlanmaya dayalı ve enerji etkin tasarım yaklaşımları öne çıkmıştır. Pasif tasarım kriterleri ve standartları artan bir değerde önem kazanmıştır.Bu noktada yapının mimari özellikleri ve mimarın amacına yönelik beklentileri, tasarım yaklaşımları ve kararlarını oluşturabilmesi ve bunu yaparken sezgisellikten çok bilimsel verilere (çevresel veriler, bina formu, organizasyon ve yönlenme, pasif güneş mimarlığı sistem analizleri ve iklim bölgesine dayalı tasarım modelleri) dayandırabilmesi önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, az katlı konut tipolojisinde, pasif ev standardı tasarım kriterlerinin bina enerji performansına etkisi irdelenmiştir. Literatürdeki çalışmalar incelenerek, standartlar, tanımlar ve tasarım kılavuzları ile oluşturulmuş çalışma uzayı belirlenmiştir. Sıcak nemli iklim bölgesinde, Antalya özelinde, Desing Builder v3 simülasyon programı kullanılarak; pasif ev tasarım parametreleri, yapı kabuğunun optik ve termofiziksel özellikleri, pencere boyutları, bölgesel gölgeleme elemanı kullanımının bina enerji performansına etkisi analiz edilmiştir.Analizler sonucunda, mimari tasarımın karar aşamasında, pasif tasarım parametrelerinin performans üzerindeki etkisi ve hangi parametrelerin performans üzerinde öncelikli rol oynağının saptanması hedeflenmektedir.Sonuçlara göre; Antalya İli için; lineer ve geniş cephesini güneye açan plan tipolojisinin uygun yönlenme ve form olduğu yorumu yapılabilmektedir. Bina enerji performansı üzerinde yapı elemanlarının etkisi tespit edilmiş ve yapı elemanı ölçeğinde alınabilecek önlemler değerlendirilmiştir.Anahtar Sözcükler :Pasif ev standardı, az katlı konut binaları, bina enerji performansı, yönlenme, form
Özet (Çeviri)
The increase of energy consumption and greenhouse gases which are collateral to development of country necessitate using renewable energy sources and detailed policies for energy saving. The energy performance analyzing required to determine class of building performance.Building energy performance standards have been developed based on the specialized structure. The approach of architectural design came to the fore based on energy conservation, energy efficient and to take advantage of passive solar energy. Passive design criteria and standards gained prominence at an increasing value.At this point, architects have to use a scientific way (system analysis and design models based on climate zone, environmental data, building form etc.) instead of intuition while setting the architectural features of the building and the architect's expectations for the purpose, design approaches and decisions.In this study, low-rise residential buildings, passive design criteria (systems and parameters) were examined by using Design Builder v3 simulation program. Hot and humid climate zone, the case of Antalya, passive design parameters, optical and thermo physical properties of the building envelope, window sizes, the use of local shading devices have been analyzed with in the building energy performance perspective.The aim of this paper is analyzing the impact of passive design parameters on building energy performance and identify the most effective one.According to the results, the case of Antalya, a linear plan typology with a large South façade is the appropriate orientation and form. Isolation are the shell of the building, a solution on the scale of building element, unless there is proper orientations were considered as an alternative solution.Key Words : Passive house Standard, low rise residential buildings, building energy performance, orientation, form