Hydrothermal synthesis and structural characterization of open-framework metal phosphates templated with organic diamines
Organodiamin gruplarıyla şekillendirilen açık kristal yapılı metal fosfatların hidrotermal sentezi ve yapısal karakterizasyonu
- Tez No: 320718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP EMİRDAĞ EANES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, hidrotermal yöntem ile sentezlenen ve yapısal karakterizasyonları gerçekleştirilen organodiamin gruplarıyla şekillendirilmiş açık kristal yapılı metal fosfat bileşiklerinin, organik ile anorganik kimyayı ilişkilendirebilmesi ve kimyanın birçok alanında kullanılabilir olması bilim adamlarının dikkatini çekmektedir.Bu çalışmada, yeni bir açık kristal yapılı polioksometal fosfat bileşiği olan (4,4'-bpyH2)2(4,4'-bpyH)[PCoW11O39].H2O kırmızı kristalleri hidrotermal yöntem ile sentezlenmiştir. Bileşik, monoklinik sistemin P2(1)/n uzay grubunda olup, dört formül birimi içeren birim hücrede kristallenmiştir. Kristal, polioksometal yapısına sahiptir ve kristalin yapısındaki su ve 4,4'-bipiridin grupları, [PCoW11O39]5- kümelerinin arasında serbest halde bulunmaktadır.Yapılan çalışmada, yeni madde dışında üç adet bilinen kristal de sentezlenmiştir. Co(4,4'-bpy)2(VO2)2(HPO4)2 kırmızı kristalleri, hidrotermal yöntemle sentezlenmiştir ve bileşik monoklinik sistemin C2/c uzay grubunda olup, dört formül birimi içeren birim hücrede kristallenmiştir. Kristal, [(VO2)(HPO4)]? sarmal zincirleri ve [Co(4,4'-bpy)2]2+ yapılarından oluşmaktadır.Ayrıca, hidrotermal metotla sentezlenen NaCo3(PO4)(HPO4)2 pembe kristalleri, monoklinik sistemin C2/c uzay grubunda olup, dört formül birimi içeren birim hücrede kristallenmiştir. CoO6 zincirleri, PO4 ve HPO4 gruplarıyla bağ yaparak kristal yapıyı oluşturmaktadır.Son olarak, hidrotermal metotla sentezlenen (enH2)3[CoW4P4O28] koyu mavi kristalleri ise, tetragonal sistemin I4(1)/a uzay grubunda olup, dört formül birimi içeren birim hücrede kristallenmiştir. Kristal, bir adet [Co3W4P4O28]6- anyonu ve üç adet serbest etilendiaminyum (N2H10C2)2+ katyonlarından meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, hydrothermal synthesis and structural characterization of open-framework metal phosphates templated with organic diamines have attracted the attention of scientists because they represent the interaction between organic and inorganic chemistry and can be applied in lots of branches of chemistry with their different characteristic properties.In this study, a novel open-framework polyoxometal phosphate compound (4,4?-bpyH2)2(4,4?-bpyH)[PCoW11O39].H2O was synthesized with hydrothermal method as red crystals. The compound crystallizes in the space group P2(1)/n of the monoclinic system with four formula units in a cell. The crystal is a Keggin polyoxometalate structure and contains free 4,4?-bipyridine groups and water molecule between the clusters.In addition to this novel compound, three known compounds were synthesized. Co(4,4?-bpy)2(VO2)2(HPO4)2 red crystals were synthesized hydrothermally and the compound crystallizes in the space group C2/c of the monoclinic system with four formula units in a cell. The crystal consists of [(VO2)(HPO4)]? helical chains and [Co(4,4?-bpy)2]2+ frameworks.Also, NaCo3(PO4)(HPO4)2 pink crystals were obtained with using hydrothermal synthesis. The compound crystallizes in the space group C2/c of the monoclinic system with four formula units in a cell. In the structure, CoO6 chains connect to the PO4 and HPO4 groups.Lastly, (enH2)3[CoW4P4O28] blue crystals were synthesized with hydrothermal method and crystallizes in the space group I4(1)/a of the tetragonal system with four formula units in a cell. The crystal consists of a [Co3W4P4O28]6- anion and three free ethylenediaminium (N2H10C2)2+ cations.