Bioethanol production from fungal sources using low-cost agro-industrial waste products
Düşük maliyetli tarımsal sanayi atıkları kullanarak küflerden biyoetanol üretimi
- Tez No: 320717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZEN, DOÇ. DR. CANAN TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda hızla artan çevresel problemlerde, sera gazı salınımlarında, benzin fiyatlarındaki hızlı artış ve sınırlı olan fosil yakıt kaynaklarının sınırsızca tüketilmesi insanları bazı alternatif enerji kaynağı bulmaya itmiştir. Biyoetanol birçok yararlı özellikleri ile birlikte en popüler alternatif enerji kaynaklarından birisidir. Şeker miktarları gözönüne alındığında, meyve suyu endüstrisi atığı olan meyve posaları biyoethanol üretimi için uygun ve ucuz fermentasyon hammaddelerdir. Bu çalışmanın amacı, fosil yakıtlar için yenilenebilir bir alternatif oluşturmak, atık kullanımı için aynı anda birden fazla havuz oluşturarak çevresel sorunlara kalıcı bir çözüm sağlamak ve Trichoderma harzianum, Aspergillus sojae ve Saccharomyces cerevisae yı kullanarak istatiski yöntemlerle elma posası hidrolizatından biyoetanol üretmektir. Burada, tarama ve optimizasyon basamakları önemli faktörleri ve optimum düzeylerini belirlemek için yapılmıştır. A.sojae ve T.harzianum inokulasyon oranları ve çalkalama hızı gibi faktörler faktör değişkeni, biyoetanol üretimi ise cevap değişkeni olarak kabul edilmiştir. Tarama sürecinin sonuçlarına göre, S.cerevisae inokulasyon oranı %4 ve havalandırma metodu ?vented? olarak sabitlenmiştir. Optimizasyon basamağında diğer faktörlerin düzeyleri genişletilmiştir. En yüksek biyoetanol üretimi ve substrat verimi sırasıyla 8.748 g/l ve 0.946 dır. T.harzianum ve A.sojae'nin yüksek inokulasyon oranları (%6) ve 200 rpm civarındaki çalkalama hızı yüksek miktarda biyoetanol üretimini sağlamıştır. Bunun yanısıra, bu çalışma kültürlerin birarada kullanımının sinerjistik etkileşimlerinden dolayı biyoetanol üretimi için etkili bir yöntem olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid increase in environmental problems, greenhouse gas emissions, fuel prices and the unlimited consumption of fuel stocks made people search for some alternative energy sources. Bioethanol is one of the most popular alternative sources with its many beneficial features. Considering the sugar content of fruit pomaces, which are the waste of fruit juice industry, are very convenient and cheap fermentation raw materials for production of bioethanol. The aim of this study was to create a renewable alternative for fossil fuel and to provide a viable solution to multiple environmental problems simultaneously creating a sink for waste utilization and optimize bioethanol production from apple pomace hydrolysate using Trichoderma harzianum, Aspergillus sojae and Saccharomyces cerevisiae by statistical methods. Here, screening and optimization steps were conducted in order to determine the significant factors and their optimum levels. Factors such as inoculation rate of A.sojae and T.harzianum and agitation speed were considered as factor variables, whereas the response variable was bioethanol production. According to the results of the screening process, inoculation rate of S.cerevisiae was fixed as 4% and aeration method as vented. In the optimization step, levels of the other factors were enlarged. The highest bioethanol production and yield on substrate were 8.748 g/l and 0.946, respectively. Higher concentrations of inoculation rates of T.harzianum and A.sojae (6%) and agitation speed of 200 rpm led to maximum bioethanol production. Furthermore, the results pointed out that using cocultures because of its synergistic interactions is an effective way for production of bioethanol.