Development of lead foams for automobile batteries
Otomobil aküleri için kurşun köpük geliştirilmesi
- Tez No: 320721
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN, DOÇ. DR. ALPER TAŞDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hacimce %48, 55, 60, 65 ve 74 oranlarında por içeren açık hücreye sahip kurşun köpük örnekleri amonyum bikarbonat hacim tutucu partikülleri kullanılarak toz metalurjisi, tuz ve silika bilya hacim tutucu partikülleri kullanılarak döküm metodu vasıtasıyla başarıyla üretilmiştir. Ayrıca ek olarak elektroliz ile geri kazanım ve toz kompaktların köpürtülmesi metodları da denenmiştir. Elde edilen köpük örnekleri açık hücreli köpük yapısına benzemektedir; yapıdaki her hücre diğer komşu hücreler ile bağlantılıdır. Kurşun ve hidroflorik asitin hacim tutucu partiküllerin yapıdan uzaklaştırılması esnasında meydana gelen reaksiyonu sonucunda silika bilya kullanılarak elde edilmiş köpük yapılarında küçük boyutlu kurşun florür çökeltilerinin hücre duvarlarında oluştuğu gözlemlenmiştir. Basma gerinme-gerilme test sonuçlarına göre toz metalurjisi ile üretilen köpüklerin kırılgan davranış sergilediği gözlemlenirken, döküm metodu ile üretilen köpüklerin karakteristik elastik-plastik davranış, hücre kenarlarının hücre duvarları üzerine kırılması ve ince hücre duvarlarının yırtılması, gösterdiği görülmüştür. Testler sonucunda elde edilen çökme gerinmesi değerleri ölçekleme denklemleri kullanılarak ölçekleme katsayıları hesaplanmıştır. Yapıda bulunan katlanmış, eğri ve eksik hücre duvarları, hücre kenar ve duvarlarındaki boşluklar ve homojen olmayan kurşun yoğunluğu gibi süreksizlikler sebebi ile teorik ve deneysel ölçekleme katsayıları arasında farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Open cell lead foam samples with, 48, 55, 60, 65 and 74% porosity, were successfully prepared by powder metallurgy and casting using ammonium bicarbonate, silica beads and salt particles as space holder filler. Additionally electrowinning and powder compact foaming methods were tried. The resulting foam samples resembled open foam cell structure; each cell had interconnections with neighboring cells. Small size lead (II) fluoride precipitates were observed interior of cells in the foam samples prepared using silica beads, resulting from the reaction between silica and HF acid during space holder removal. The compression stress-strain curve of foam samples prepared by powder metallurgy showed a brittle behavior following the initial elastic, while foam samples prepared by casting showed elastic-plastic characteristic metal foam deformation; crushing of cell edges on the bent cell walls and tearing of thin cell walls. The collapse stresses of the prepared foams were fitted with scaling relations. The imperfections such as curved, wrinkled and missing cell walls, voids on the cell edges and cell walls and non-uniform density lead to discrepancy between experimental and theoretical scaling parameters.