Effects of dark photons on pulsar kicks
Kara fotonların atarca itkileri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 320722
  2. Yazar: ONUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Süpernova patlamaları ve pulsarlar hakkında yapılagelen çalışmalar iki temelsoruyu ortaya çıkartmıstır: Yıldızın içi sol-el nötrinoların yayılmasına izin vermeyecekkadar yoğun olduğu halde sol-el nötrinolar yıldız dışına nasıl atılmaktadır ve süpernovapatlamaları nasıl mümkün olabilmektedir? Patlamanın kalıtı olarak ortaya çıkan pulsarlarböylesine yüksek itki hızlarına nasıl ulaşabilmektedir? Bu projenin amacı, yukarıdakisorular ile ifade edilen problemin çözümüne yeni bir takım parçacıklar önererek katkıdabulunmaktır. Söz konusu olan parçacıklar: çekim hariç temel kuvvetlerin ve parçacıklarınstandart modeli (SM) içindeki kuvvetlerden etkilenmeyen, foton (daha doğrusu hiperyükayar bozonu) ile yaptığı kinetik karışım dışında etkileri gözlemlenmeyen kara-foton ilekara elektrik yüküne sahip sağ-el nötrinolardır. Yeni parçacıklar önererek, sicim teorisininve deneylerin öngördüğü değerlerle uyuşan foton-kara foton karışım parametresi değeraralığı bulunmuştur. Bazı manyetik alan ve karışım parametresi değerleri için gözlemlerleuyuşan pulsar itki hızları hesaplanmıştır. Sağ-el nötrinoların kuantize olmayan 10?6ecivarında elektrik yüküne sahip olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several studies that have been carried out on supernova explosions and their remnants(pulsars) so far ended up with two fundamental problems: How are the left-handedneutrinos released out of the star and how do the supernova explosions happen even theinner core region of the star is extremely dense for propagation of the left-handed neutrinos?How can the pulsars attain very high kick velocities after the burst? The main goalof this thesis is to contribute to resolutions of the aforementioned problems by using newparticles. The particles under concern are dark-photon which is immune to all the forcesin the SM but gravity and interacts with the SM spectrum through only its kinetic mixingwith the photon (actually the hypercharge gauge boson) and the right-handed neutrinowhich posseses dark electric charge (couples to dark photon). By proposing new particles,we find an interval for the photon-dark photon mixing parameter consistent with thevalues proposed by the string theory and the experiments. We calculate some pulsar kickvelocities consistent with the observations for some magnetic field values and mixing parametervalues. We show that the right-handed neutrinos may have electric charges whichare not quantized and on the order of 10?6e.