Understanding the relationship among sustainability, industrial design and service system design: Co-design in aalborg to access local food
Sürdürülebilirlik, endüstriyel tasarım ve hizmet sistemleri tasarımı arasındaki ilişkinin kavranması: Yerel gıdaya erişim için aalborg?da ortaklaşa tasarım çalışması
- Tez No: 320723
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİLÜFER TALU, PROF. DR. ÖNDER ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Endüstriyel Tasarım, endüstriyelleşme süreçlerinin yapısal bir parçası olmuş ve çevreyle ilgili problemlerin oluşmasında rol oynamıştır. Şu ana kadar, Endüstriyel Tasarım disiplini ürün odaklı çevreci çözümler üretmiştir ancak, sürdürülebilirlik için gerekli değişim sistemiktir ve hizmet kullanımı üzerine yoğunlaşabilir.Üretim ve tüketim biçimlerinin değişmesi gerektiğini dikkate alarak, bu tez sürdürülebilirlik problemine sistematik bir yaklaşım geliştirir. Sistemik değişim, sosyal dönüşümlerin yanı sıra alternatif üretim biçimlerinin önerilmesine de yoğunlaşarak, sürdürülebilirlik için daha bütüncül yaklaşımlar önerir.Tasarım disiplini, ürün ve sonuç odaklı çözümler yerine süreç, deneyim ve bağlam odaklı çözümlere odaklanarak, kullanıcıların daha yoğun katılımıyla gerçekleşen, ortaklaşa tasarım yaklaşımını geliştirmiştir.This thesis investigates the issues mentioned above also with the support of a case study about the development of local food system in Aalborg. To this purpose, more specific user and local area research is conducted. The case study consisted on the development of a service scenario and it uses the co-design approach to propose relevant changes in daily life in local area.Bu tez, yukarıda bahsedilen konuları, Aalborg şehri için geliştirilen yerel gıda sistemi konulu saha çalışması yardımıyla desteklemektedir. Bu amaçla, daha özel kullanıcı ve yerel alan araştırması yürütülmüştür. Saha çalışması, yerel alanda günlük yaşantıda değişiklikler sunmak üzere hizmet senaryosu geliştirilmesini ve bunun için ortaklaşa tasarım yaklaşımının kullanımını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial design has been a structural part of the industrialization processes but it has also participated in the creation of the current ecological problems of the planet. So far industrial design discipline has been producing its ecological solutions, mostly using an approach focused on products, but the changes required by the question of sustainability are systemic and can be based on the usage of services.Considering the requirement of changes in production and consumption modes, this thesis proposes a systemic approach to the problem of sustainability. Systemic change, which focuses on social interventions in daily life as well as alternative production models, is a more holistic approach for sustainability.When shifting the focus from product-based and result-oriented solutions towards process-based, experience-oriented and context-related ones the design discipline introduces co-design approach with more intense participation of users to the design process.This thesis investigates the issues mentioned above through a case study about the development of local food system in Aalborg. To this purpose, more specific user and local area research is conducted. The case study consisted on the development of a service concept, using the co-design approach to propose relevant changes in daily life in local area.