A study on combination of electrical heater, exhaust air heat recovery unit and solar energy assisted system for building ventilation
Elektrik ısıtıcılı, ısı geri kazanım üniteli ve güneş enerjisi destekli bütünleşik bir sistem ile bina havalandırması üzerine bir çalışma
- Tez No: 320724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDİ, PROF. DR. M. BARIŞ ÖZERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma bir binanın güneş enerjisi, ısı geri kazanım ünitesi ve gerekli olduğu durumlarda elektrikli ısıtıcı kullanarak havalandırması üzerine gerçekleştirilmiştir. Isı geri kazanım ünitesi, dönüş havasının enerjisini kullanarak taze havanın sıcaklığını yükseltmek için kullanılmıştır. Daha sonra termal enerji, duyulur bir tankta depolanarak, ısı geri kazanım ünitesinden çıkan havanın sıcaklığını yükseltmek üzere kullanılmıştır.Eğer ısıtma bataryasından çıkan havanın sıcaklığı üfleme sıcaklığından daha düşük ise elektrikli ısıtıcı devreye girmektedir. Bu çalışma TRNSYS yazılımı kullanılarak 1 Kasım 31 Mart arasındaki dönem için gerçekleştirilmiştir. Havalandırma sistemi saat 17:00 ile 24:00 arasında, gündüze göre daha düşük bir dış ortam sıcaklığının olduğu zaman aralığında çalışmaktadır. Elde edilen sonuçlar, güneş enerjisi ve ısı geri kazanım ünitesiyle kombine edilen sistemin havalandırma için harcanan enerji tüketimini düşürdüğünü göstermiştir. Güneş enerjisi ve ısı geri kazanımla desteklenen havalandırma sistemi, sadece elektrikli ısıtıcının kullanıldığı geleneksel havalandırma sistemlerine göre enerji tüketimini %80 düşürmektedir. Bunun yanında bu çalışmada, elektrikli ısıtıcı kullanılmadığı havalandırma sistemlerinin tasarımının da mümkün olduğu görülmüştür. Bu çalışma Türkiye'nin İzmir şehrine ait iklim verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üfleme sıcaklığı 22°C olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A study on the ventilation of a building by using solar energy, a heat recovery unit and electrical heater (if it is needed) is performed. The heat recovery unit is used to increase temperature of fresh air by using thermal energy of the return air. Then, the thermal energy stored in a sensible tank is employed to increase the temperature of air leaving the heat recovery unit. If the air temperature at the coil outlet is less than the supply temperature, electrical heater is operated. The study is performed by TRNSYS software for the period of 1st of November to 31st of March. The ventilation system operates from 17:00 to 24:00 where a lower ambient temperature exists compared during the day period. The obtained results show that a ventilation system with solar assisted and heat recovery unit can considerably reduce ventilation energy consumption. The use of solar assisted ventilation system with heat recovery unit reduces energy consumption by 80% if it is compared with conventional ventilation system in which only an electrical heater operates. Furthermore, it is found that the design of ventilation systems without energy of electrical heater is possible. The study s performed by using weather data of Izmir city in Turkey. The supply temperature of fresh air is assumed as 22°C.