A study on mixed convection heat transfer through a channel partially filled with porous medium
Kısmen gözenekli yapı ile doldurulmuş bir kanalda karışık ısı taşınımı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 320725
  2. Yazar: HASAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma; tam gelişmiş, laminar, dik bir kanalda karışık taşınım için üç farklı durum üzerine yapılmıştır: i)akışkanla dolu kanal ii) gözenekli ortamla doldurulmuş kanal, iii) kısmen gözenekli ortamla doldurulmuş kanal. Momentum ve ısı transferi denklemleri her durum için analitik ve nümerik olarak çözülmüştür. Çalışmada, momentum ve ısı transferi denklemleri boyutlu ve boyutsuz olarak verilmiştir. Boyutlu momentum ve ısı transferi denklemleri nümerik olarak; boyutsuz momentum ve ısı transferi denklemleri ise analitik olarak çözülmüştür. Nümerik çalışma sonucu elde edilen boyutlu denklemlerin sonuçları, boyutsuz hale dönüştürülerek analitik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır ve analitik ile nümerik sonuçların birbiri ile örtüştüğü görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, hız ve sıcaklık profilleri değişik Gr/Re, Da ve gözenekli ortam kalınlıkları için çizilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca ısının akışı denklemleri elde edilmiş ve farklı Gr/Re, Da ve Peclet değerleri için çizilmiştir. Ters akışların Gr/Re değerine oldukça bağlı olduğu görülmüş ve belli bir Gr/Re değeri aşıldığında ters akışların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Ayrıca düşük Peclet değerlerinde ısı akışının Gr/Re değerinden bağımsız olduğu elde edilmiştir. Ancak yüksek Peclet değerlerinde hız profili,Gr/Re ve Da değeri ve akışkan ile gözenekli ortam ısı iletim katsayıları oranı ısı akış yönünü oldukça etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
A study on mixed convection heat transfer in a laminar, fully developed, vertical channel is performed for three different cases: i) clear fluid channel ii) saturated porous medium filled channel iii) partially porous medium filled channel. For the all analyzed cases, motion and heat transfer equations are solved both analytically and numerically. The governing equations are presented both in dimensional and dimensionless forms. The dimensional forms of the governing equations are solved by numerical method while dimensionless equations are solved analytically. The dimensional results, obtained by numerical method, are converted into dimensionless values and compared with dimensionless results of analytical solutions. Good agreement between analytical and numerical results is observed. Based on the obtained results, velocity and temperature profiles are plotted for different values of Gr/Re, Da and porous layer thickness. A detailed discussion is performed on the obtained results. Moreover, heatline functions are obtained and plotted for different values of Gr/Re, Da and Peclet number. It is found that flow reversals in the channel highly depends on Gr/Re value and flow reversals occurs in the channel if Gr/Re exceeds threshold value. It is also found that for low Peclet numbers (i.e., Pe = 0.01), the path of heat flow is independent of Gr/Re and Darcy number. However, for high Peclet numbers (i.e., Pe = 5), the ratio of Gr/Re, Darcy number and thermal conductivity ratio influence heatline patterns, considerably.