Production of pectinase from Aspergillus sojae by solid-state fermentation
Katı-kültür fermentasyonu ile Aspergillus sojae?den pektinaz üretimi
  1. Tez No: 320738
  2. Yazar: HANDE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Pektinazlar, başta meyve suyu sanayii olmak üzere gıda sanayiinin bir çok alanında geniş kullanımı olan en önemli enzim gruplarından biridir. Poligalakturonazların katı-kültür fermentasyonu yöntemiyle tarımsal-sınai atıklardan üretilmesi ile katma değeri olan bir ürünün elde edilmesinin yanı sıra, bu atıkların meydana getirdiği kirlilik problemine de bir çözüm bulunmuş olacaktır. Bu çalışmada, Aspergillus sojae mutant suşları kullanılarak katı-kültür fermentasyonu teknikleri ile poligalakturonaz enzimi üretimi üzerinde incelemeler yapılması amaçlanmıştır. Portakal kabuğu rendesi yüzdesi, inkübasyon sıcaklığı ve süresi, inokulasyon oranı ve HCl konsantrasyonu faktörlerinin Aspergillus sojae M3'den poligalakturonaz enzimi ve spor üretimi üzerine olan etkisi deneysel tasarım ve istatistiki analiz yardımı ile belirlenmiştir. Pek çok zirai-endüstriyel atık ve Aspergillus sojae suşu poligalakturonaz üretimi bakımından taranmış ve buğday kepeği- Aspergillus sojae M/6 ikilisi katı substrat-suş ikilisi olarak seçilmiştir. En yüksek poligalakturonaz aktivitesinin elde edilmesi amacıyla erlenlerde optimize edilen fermentasyon koşulları şu şekildedir: inokulasyon oranı 107 spor/g substrat, 4 gün inkübasyon süresi, 37 °C inkübasyon sıcaklığı, 62% nem oranı, nötr pH (su ile nemlendirme), 150-250 ?m partikül boyutu, günde 3 kez çalkalama ve spor ile inokulasyon. Bu koşullarda elde edilen en yüksek poligalakturonaz aktivitesi (535.4 U/g substrat) literatürde bildirilen benzerleri ile rekabet edebilecek düzeydedir. Literatürde yer alan diğer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada buğday kepeği ile yüksek enzim aktivitesi başka ek besinler kullanılmadan elde edilmiştir. Aspergillus sojae M/6'dan poligalakturonaz üretimi tepsi ve biyoreaktör ölçeklerinde de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pectinases are one of the most important enzyme groups that have wide applications in the food industry, especially the fruit juice industry. The production of polygalacturonase from agro-industrial residues by solid-state fermentation leads to not only the acquisition of a value-added product but also the solution of pollution problem caused by the disposal of these residues. In the scope of this study, the production of polygalacturonase from novel mutant Aspergillus sojae strains by using solid-state fermentation techniques was investigated. The effects of orange peel concentration, incubation temperature and time, inoculation size and HCl concentration on polygalacturonase activity and spore production from Aspergillus sojae M3 were investigated with experimental design and statistical analysis. Various agro-industrial residues and A. sojae strains were screened for the production of polygalacturonase and, wheat bran and Aspergillus sojae M5/6 pair was selected as the substrate ? strain pair. The optimum fermentation conditions for the flask scale production were found as 107 spore/g substrate inoculum size, 4 days, 37 °C, 62% initial moisture content, neutral pH, 150-250 ?m particle size, 3 times/day agitation frequency and spore inoculum type. The maximum polygalacturonase activity (535.4 U/g substrate) obtained in this study was very competitive with the ones reported in the literature. In contrast to other studies in the literature, high polygalacturonase activity was achieved using wheat bran without the addition of any supplementary nutrients that could increase the cost of the production process. The production of PG from Aspergillus sojae M5/6 in the tray and bioreactor scales we also performed.