Pectinase production from wild strains of Aspergillus Spp. Isolated from natural resources
Doğal kaynaklardan izole edilen yabani Aspergillus türleri ile pektinaz üretimi
  1. Tez No: 824171
  2. Yazar: SERTAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biochemistry, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küresel meyve ürünü tüketiminin artması, verimli meyve suyu ekstraksiyon süreçleri için araştırmaların yapılmasını gerektirir. Bu süreçte, özellikle pektinazlar olmak üzere enzimlerin önemli bir rolü vardır. Pektinazlar bitki hücre duvarlarındaki pektinleri parçalayarak ekstraksiyon verimliliğini artırabilir. Bu çalışma, Ankara, Türkiye'deki doğal kaynaklardan izole edilen yabani Aspergillus spp. suşlarından pektinaz üretimini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, yabani suşların taranması, farklı ekstraksiyon süreçlerine uygun daha geniş çalışma koşulları sağlayabilir. Bu araştırmanın odak noktası, meyve suyu ekstraksiyon işlemlerinde yaygın olarak karşılaşılan asidik ortamlar ve yüksek sıcaklıklar için optimal çalışma koşullarına sahip pektinaz üreten suşları elde etmektir. Önerilen metodoloji, çevresel örneklerden Aspergillus spp. suşlarının izolasyonu ve taramasını, ardından morfolojik analiz ve tek koloni izolasyonunu içermektedir. İzole edilen suşlar, değiştirilmiş büyüme ortamı kullanılarak pektinaz analizine tabi tutulmuştur. En yüksek enzim aktivitesini gösteren suş (4.08 IU/mL), daha sonra Aspergillus brasiliensis olarak tanımlanmış ve optimal azot kaynağı, zaman ve sıcaklık belirlemek için fermantasyon deneylerine tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın bulgularının, asidik ve yüksek sıcaklık koşullarına (pH 5.5, 50°C) elverişli, yüksek enzimatik aktiviteye sahip pektinaz üreten Aspergillus spp. suşlarının belirlenmesine katkıda bulunması beklenmektedir. Sonuç olarak, seçilen izolat, 30°C'de çoklu azot kaynaklarıyla, yüksek enzim aktivitesi (120 saatte 9.99 IU/ml) ve spesifik aktivite (48 saatte 148.42 IU/mg) sergilemiştir. Yabani suşların kullanımı ve enzimatik potansiyellerinin keşfi, çeşitli biyoteknoloji alanlarında yenilik ve ilerlemelerin öncüsü olacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing global fruit product consumption necessitates research for efficient juice extraction processes, where enzymes, particularly pectinases, play a crucial role. Pectinases can break down pectins in plant cell walls, enhancing extraction efficiency. This study aims to investigate pectinase production from wild Aspergillus spp. strains isolated from natural resources in Ankara, Turkey. Additionally, screening for wild strains can provide a broader range of working conditions suited to different extraction processes. The focus of this research was also to obtain pectinase-producing strains with optimal working conditions for acidic environments and high temperatures commonly encountered in fruit juice extraction. The proposed methodology involved the isolation and screening of Aspergillus spp. strains from environmental samples, followed by morphological analysis and single colony isolation. The isolated strains underwent pectinase assay using modified growth media. The strain exhibiting the highest enzyme activity (4.08 IU/mL) was further identified as Aspergillus brasiliensis and subjected to fermentation experiments to determine optimal nitrogen source, time and temperature. The findings of this study are expected to contribute to the identification of pectinase-producing Aspergillus spp. strains with favorable enzymatic activity under acidic and high-temperature conditions (pH 5.5, 50° C). Ultimately, the chosen isolate exhibited high enzyme activity (9.99 IU/ml at 120 hour) and specific activity (148.42 IU/mg at 48 hour) at 30°C with multiple nitrogen sources. The utilization of wild strains and the exploration of their enzymatic potential have the potential to drive innovation and advancements in various biotechnological fields.