Modifying traffic calming elements for the cultural and spatial constraints of the Turkish urban streets: İzmir-Güzelyali case study
Türk kent sokaklarının kültürel ve mekansal yapısına uygun olarak trafik durultma tasarım elemanlarının geliştirilmesi: İzmir-Güzelyalı örneği
- Tez No: 320747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DUVARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı; trafik durultma elemanlarını tanımlamak, ve diğer ülkelerde uygulnmakta olan trafik durultma projelerinin karşılaştımasını yaparak, Türk kentlerindeki sokakların kültürel ve mekansal yapılarına uygun olarak geliştirilip geliştirilemeyeceği konusunun araştırılmasını amaçlamaktadır.Türk kentlerindeki sokaklarda trafik durultma projeleri uygulanmamakta olup yasalarda da bu tarz uygulamalara yönelik hükümler bulunmamaktadır. Ayrıca, her trafik durultma elemanı da Türk kentlerindeki sokaklarda kültürel ve mekansal anlamdaki kısıtlamalardan dolayı uygulanamamaktadır. Bununla beraber, trafik durultma elemanları, trafik problemleri yüzünden geleneksel özelliği olan ?yaşam alanı? özelliğini kaybeden Türk kentlerindeki sokakların daha yaşanabilir hale gelmesi için çok etkili olabilecek uygulamalardır.By çalışma ile, kestirme güzergah olarak kullanılan iki konut alanı sokağı için uygun trafik durultma elemanlarının seçilmesi ve uygulanması üzerinde durulmuştur. Sadece iki sokağı kapsamakta olan çalışma ile, öncelikle sokaklar üzerindeki problemler tespit edilmiş, hangi trafik durultma elemanlarının bu sokaklar için en uygun elemanlar olduğu araştırılmış ve en uygun trafik durultmam elemanlarını gösteren bir tablo oluşturulmuş, ve bu tabloya bakarak en uygun trafik durultma çözümleri önerilmiştir.Çalışmanın sonucunda, çalışma alanındaki yaşayanlar için trafik durultma yönteminin çok yabancı bir kavram olduğu görülmüştür. Bununla beraber oluşturulan tablo ile en uygun trafik durultma çözümünün kolaylıkla bulunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify preferred traffic calming elements, and to examine whether suitable traffic calming methods and elements for the cultural and spatial constraints of Turkish urban streets can be modified in order to discourage cut-through traffic and high volumes.In Turkish urban streets, there is not widely applied traffic calming projects by local authorities. On the other hand, traffic calming elements can be used effectively in Turkish urban streets in order to solve traffic-related community problems. Since, the most important objectives of traffic calming are to provide equity in residential streets, and to make them more liveable places.The case study focused on the application of the traffic calming elements in two residential streets which are used for cut-through traffic. By comparing the aplied traffic calming projects, by identifying advantages and disadvantages of traffic calming elements and problems of the case study streets in terms of cultural and spatial constraints, a look-up table was constituted. According to this table, the most suitable traffic calming elements were suggested in order to discourage cut-through traffic and to decrease traffic volume on the streets.At the end of the study, survey showed that traffic calming is very foreign concept for the residents in the study site. However, it was concluded that for a street based traffic calming project a look-up table can be very useful in order to find the best solution for that street.