Designing innovative applications using near field communication (NFC) technology
Yakın saha iletişimi teknolojisi ile yenilikçi servislerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 320756
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDENİZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerinin, özellikle temassız akıllı kartlar ve mobil iletişim teknolojilerinin, hızlı gelişimine ve benimsenmesine yönelik artan bir ilgi söz konusudur. Yakın Saha İletişimi (NFC) teknolojiside IT sektöründe gelecek vaadeden teknolojik gelişmelerden ve aynı zamanda önemli araştırma alanlarından biri olmuştur. NFC teknolojisi kısa menzilli, yüksek frekanslı, düşük bant genişliğine sahip ve Radyo Frekanslı Tanımlama (RFID) teknolojisine dayanan kablosuz bir iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi insanların çevresiyle olan etkileşimini basitleştirmekle beraber güvence altına almayı hedefler. NFC ekosistemi birçok teknolojinin ve platformun bir arada çalışması üzerine tasarlanmıştır; bunlar başlıca mobil cihazlar, akıllı kartlar, güvenli elemanlar (SEs), Over-the-Air (OTA) teknolojisi ve mobil uygulamalardır. Bu yüzden NFC ekosistemi yüksek sayıda uygulamaya ve servise olanak sağlayan dinamik bir yapıdan oluşur. Bu çalışmanın amacı; iki yenilikçi NFC uygulamasının; NFC Loyal ve NFC Internal'ın kapsamlı bir NFC teknolojisi analizi ile sunulmasıdır. NFC Loyal sadakat ve ödeme servislerinin uygulamalı akıllı kartlarında güvenli bir model ile geliştirilmesini hedeflemektedir. NFC Internal ise, NFC teknolojisinin desteği ile düşük maliyetli ve güvenilir bir iç mekan navigasyon sistemi sağlamaktadır. Bu çalışma NFC teknolojisinin ilerleme ve gelişme süreci hakkında değerli bilgiler vermekte ve öngörülerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a growing interest on rapid development and adoption of information technologies (IT) especially in contactless smart cards and mobile communication technologies. Near Field Communication (NFC) technology has become one of the promising technological developments in IT industry as well as one of the attractive research areas. NFC technology is a short range, high frequency, low bandwidth and wireless communication technology based on Radio Frequency Identification (RFID) technology, which simplifies and secures the interaction with ubiquitously around people. NFC ecosystem is designed from synergy of several technologies including mobile devices, smart cards, secure elements (SEs), Over-the-Air (OTA) technology, and mobile applications; hence it enables a variety of services with a dynamic environment. The aim of this study is to present NFC Loyal and NFC Internal applications with a comprehensive analysis of the NFC technology in aspects of technical, operational as well as business. NFC Loyal aims to promote loyalty and payment services on multi-application smart cards through a secure model. In case of NFC Internal, a reliable and low cost indoor navigation system is designed by taking advantages of NFC technology. This study gives valuable insights on the NFC technology?s development and adoption.