Eskişehir koşullarında bazı elma çeşit/anaç kombinasyonlarına ait verim ve meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and fruit characteristics of some apple cultivar/rootstock combinations in Eskişehir ecological conditions
  1. Tez No: 320757
  2. Yazar: AYÇA KARAMAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN EVRENOSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, 2010-2011 yıllarında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü meyve plantasyonunda bulunan elma çeşit/anaç kombinasyonlarının (William's Pride/ MM106, Summer Red/ MM106, Mondial Gala MM106, Golden Delicious/ MM106, Vista Bella/ MM106, Summer Red/ M7, Fuji/ M7, Golden Delicious/ M9, Pink Lady/ M9) fenolojik (tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, meyve tutumu, büyüme-gelişme ve hasat tarihleri) ve pomolojik (ortalama meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve sertliği, meyve rengi (L, Kroma, °hue), pH, titre edilebilir asitlik ve kuru madde miktarı (SÇKM) özellikleri belirlenmiştir.Çalışma sonucunda, değerlendirmeye alınan 3 farklı anaç üzerine aşılı 7 elma çeşidinde, fenolojinin iki yıl arasında farklılık gösterdiği, ikinci yıl iklimin daha serin olması sonucu uyanmanın 1-2 hafta kadar geciktiği belirlenmiştir. Geç olgunlaşan Fuji ve Pink Lady çeşitlerinin ise, erken don riski sebebiyle Eylül sonu ya da en geç Ekim ayı başında hasat yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.Bu sonuçlara göre, erken hasat edilen ve yazlık çeşitlerin (William's Pride, Summer Red, Mondial Gala, Golden Delicious, Vista Bella) Eskişehir koşullarına uygun olduğu görülmüştür. Çalışmada kullandığımız Summer Red, William's Pride, Vista Bella, Golden Delicious, Mondial Gala çeşitlerinin Eskişehir'de kaliteli olarak yetiştirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenological (bud swell, bud burst, beginning of flowering, full flowering, end of flowering, fruit set, growth-development and harvest dates) and pomological (average fruit weight, fruit width, fruit length, fruit hardness, fruit color (L, Kroma, °hue), pH, titratable acidity and soluble solid content) characteristics of apple cultivar / rootctock combinations (William?s Pride/ MM106, Summer Red/ MM106, Mondial Gala7 MM106, Golden Delicious/ MM106, Summer Red/ M7, Fuji/ M7, Vista Bella/ MM106, Golden Delicious/ M9, Pink Lady/ M9) in orchards of Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2010-2011, were investigated.As a result of this study, it was detected that, phenology of seven cultivars onto three different rootstocks was differed between two years, and two weeks later on the second year when compared to first year because of cooler climate of the second year. Fuji and Pink Lady cultivars that have late harvest dates, were compulsorily harvested at the end of September or at the beginning of October because of early autumn frosts.According to the results, it can be said that, early harvested summer cultivars (William?s Pride, Summer Red, Mondial Gala, Golden Delicious, Vista Bella) are acceptable for Eskişehir conditions. It was detected that, Summer Red, William?s Pride, Vista Bella, Golden Delicious, Mondial Gala cultivars which used in our study, can be grown of good quality in Eskişehir.