CRISPR-CAS13D ile hedef dışı etkilerin derin öğrenmeyle modellenmesi: DEEPCAS13 modelinin yapısal gRNA verisiyle iyileştirilmesi
Modeling off-target effects of CRISPR-CAS13D via deep learning: refining DEEPCAS13 with structural gRNA data
  1. Tez No: 987180
  2. Yazar: BUKET BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Genetik, Biotechnology, Molecular Medicine, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
CRISPR-Cas13d sistemi, RNA düzenleme alanında önemli bir potansiyele sahip olmakla birlikte, bu sistemin klinik uygulamalardaki güvenilirliği, hedef dışı etkilerin minimize edilmesine bağlıdır. Mevcut hesaplamalı modeller (örn. DeepCas13), gRNA tasarımını çoğunlukla 1-boyutlu (sekans) ve 2-boyutlu (ikincil yapı) bilgilere dayanarak yapmakta, hedef spesifikliği için kritik olan 3-boyutlu (3D) konformasyonel yapıyı göz ardı etmektedir. Bu çalışma, DeepCas13 modelini, 3D yapısal bilgiyi entegre eden çoklu-girdi (multi-modal) bir yaklaşımla iyileştirmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda, RNAglib (graf temsili) ve UMAP (boyut indirgeme) tekniklerine dayalı yenilikçi bir 3D özellik çıkarım işlem hattı oluşturulmuştur. Geliştirilen bu işlem hattı, literatürden elde edilen 5.700 gRNA'lık 'Eğitim ve Test Veri Seti'ndeki her bir gRNA için 32 boyutlu yapısal vektörler üretmek ve bu verileri modele entegre etmek amacıyla kullanılmıştır. Geliştirilen model, 5-katlı çapraz doğrulama yöntemiyle eğitilmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuçlar, 3D yapısal bilginin entegrasyonunun, temel DeepCas13 modeline (PCC: -0.3792, AUC: 0.7238, AUPR: 0.7063) kıyasla belirgin bir performans artışı sağladığını göstermiştir. Geliştirilen modelin, test (doğrulama) verisi üzerindeki ortalama performansı; Pearson Korelasyon Katsayısı (PCC) -0.7984, ROC Eğrisi Altında Kalan Alan (AUC) 0.9549 ve Hassasiyet-Duyarlılık Eğrisi Altında Kalan Alan (AUPR) 0.8269 olarak hesaplanmıştır. Yüksek AUC/AUPR skorları, modelin 'verimli' ve 'verimsiz' gRNA'ları ayırt etmede mükemmele yakın bir başarı sergilediğini doğrulamaktadır. Ayrıca modelin pratik uygulanabilirliği, 10.250 adet gRNA yapısından oluşan mutasyonlu validasyon seti (in silico validasyon seti) üzerinde test edilmiştir. Model, bu geniş aday havuzu içerisinden en verimli adayı (DeepScore: 0.995) başarıyla seçerek ve yeni hedefler için“de novo”(yeni) yüksek skorlu gRNA'lar (DeepScore: 0.950) tasarlayarak başarısını kanıtlamıştır. Bu sonuçlar, 3D yapısal bilginin entegrasyonunun, CRISPR-Cas13d sisteminin hedef spesifikliğini artırmak ve potansiyel hedef dışı etkileri minimize etmek için kritik bir yaklaşım sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the CRISPR-Cas13d system holds significant potential in the field of RNA editing, the reliability of this system in clinical applications depends on the minimization of off-target effects. Current computational models (e.g., DeepCas13) largely rely on 1-dimensional (sequence) and 2-dimensional (secondary structure) information for gRNA design, overlooking the 3-dimensional (3D) conformational structure which is critical for target specificity. This study aimed to enhance the DeepCas13 model through a multi-modal approach that integrates 3D structural information. To this end, an innovative 3D feature extraction pipeline based on RNAglib (graph representation) and UMAP (dimensionality reduction) techniques was developed. This pipeline was utilized to generate 32-dimensional structural vectors for each gRNA within the 'Training and Test Dataset' comprising 5,700 gRNAs obtained from the literature, and to integrate these data into the model. The developed model was trained and evaluated using a 5-fold cross-validation method. The results demonstrated that the integration of 3D structural information yielded a significant performance improvement compared to the baseline DeepCas13 model (PCC: -0.3792, AUC: 0.7238, AUPR: 0.7063). The average performance of the developed model on the test (validation) data was calculated as follows: Pearson Correlation Coefficient (PCC) of -0.7984, Area Under the ROC Curve (AUC) of 0.9549, and Area Under the Precision-Recall Curve (AUPR) of 0.8269. High AUC/AUPR scores confirm that the model exhibits near-perfect success in distinguishing between 'efficient' and 'inefficient' gRNAs. Furthermore, the practical applicability of the model was tested on a mutated validation set (in silico validation set) comprising 10,250 gRNA structures. The model demonstrated its success by effectively selecting the most efficient candidate (DeepScore: 0.995) from this extensive candidate pool and by designing“de novo”high-scoring gRNAs (DeepScore: 0.950) for new targets. These findings indicate that the integration of 3D structural information offers a critical approach for enhancing the target specificity of the CRISPR-Cas13d system and minimizing potential off-target effects.