Antikanser tedavide siklofosfamid nedenli renal hasarda karvakrol'ün koruyucu etkileri
Cytoprotective effects of carvacrol on cyclophosphamide-induced renal toxicity in anticancer treatment
  1. Tez No: 320758
  2. Yazar: SİBEL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI, PROF. DR. RUHİ UYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Siklofosfamid (CP), neoplastik hastalıkların tedavisinde tek başına ya da diğer kemoterapötiklerle birlikte sıklıkla kullanılır. CP'nin doz kısıtlayıcı ürotoksik yan etkisi hemorajik sistittir. Bu ürotoksisite nefrotoksisiteye neden olabilir. CP nedenli renal hasarda oksidatif stresin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Karvakrol (Car) antioksidan (AO), analjezik ve antikarsinojenik özellikleri bilinen fenolik bir bileşiktir. Bu çalışmada CP nedenli nefrotoksisitenin önlenmesinde Car'ün olası koruyucu etkisi araştırılmıştır.Spraque-Dawley cinsi 91 adet erkek sıçan her grupta 7 hayvan olacak şekilde 13 gruba (kontrol, 50-100-150 mg/kg CP grupları, 0.5 mL zeytinyağı, 5-10 mg/kg Car grupları ile CP+5 ve CP+10 mg/kg Car grupları) ayrıldı. Tüm enjeksiyonlar intraperitonal (i.p.) olarak yapıldı. Deney sonunda tüm hayvanlar ketamin/ksilazin ile anestezi edilerek kan ve böbrek dokusu örnekleri alındı. Car'ün böbrek homojenatlarındaki koruyuculuk derecesini belirlemek için malondialdehid (MDA), glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), toplam AO kapasite (TAC), toplam oksidan seviye (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ) ve plazma kreatinin seviyeleri ölçüldü. Böbrekler histolojik olarak da incelendi.Sadece CP uygulanan sıçanların böbreklerinde MDA, TOS ve OSİ düzeyleri artarken GSH, SOD, CAT ve TAC düzeylerinin azaldığı gözlendi. CP ile birlikte Car verilen gruplarda ise MDA, TOS ve OSİ düzeyleri azalırken AO düzeyleri artmış bulundu. Kreatinin düzeyleri sadece CP uygulanan gruplarda hafif artarken CP+Car uygulanan hayvanlarda azaldı. Böbrek dokusunun histolojik analizlerinde de CP nedenli doku hasarının Car uygulanan hayvanlarda önemli derecede azaltıldığı gözlendi.Verilerimiz, Car'ün AO etkilerinin olduğunu ve CP nedenli oksidatif hasarı azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (CP) is used alone or in combination of other chemotherapeutic agents to treat neoplastic diseases. The dose limiting urotoxic side effect of CP is hemorrhagic cystitis which can lead to nephrotoxicity. It is known that oxidative stress plays an important role in CP related renal damage. Carvacrol (Car) is a phenolic compound having anitioxidant (AO), analgesic and anticarcinogenic properties. In this study protective effect of Car against CP related nephrotoxicity is investigated.91 male Spraque-Dawley rats were seperated in 13 groups having 7 groups in each (control, 50-100-150 mg/kg CP groups, 0.5 mL olive oil, 5-10 mg/kg Car groups and CP+5 and CP+10 mg/kg Car groups). All injections were intraperitoneal (i.p.). At the end of experiments all animals were sacrifized under ketamin/xylazine anesthesia and blood and kidney samples were taken. In order to asses the degree of protectiveness of Car in kidney homogenates, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), total AO capacity (TAC), total oxidant state (TOS), oxidative stress index (OSI) and plasma creatinine levels were measured. Kidneys were also analyzed histologically.In kidneys of animals to which CP was administrated alone, MDA, TOS and OSI levels increased whereas GSH, SOD, CAT and TAC levels decreased. In groups where CP and Car were given together MDA, TOS and OSI levels decreased whereas AO levels increased. Creatinine levels were increased slightly in groups where CP was administrated alone and decreased in CP+Car groups. Histological analysis of kidney tissue showed that tissue damage was significantly lower in animals where CP was administrated with Car.Our results show Car has AO effects and that it may be useful to eliminate CP related oxidative damage.