Sentetik tekstil atık sularının anaerobik-aerobik ardışık sistemde arıtımı
Synthetic textiles wastewater treatment by anaerobic-aerobic sequential process
  1. Tez No: 320763
  2. Yazar: BANU OBEN TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İLHAN, DOÇ. CANSU FİLİK İŞÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde hızlı bir artış gösteren endüstriyel gelişme, çevre sorunlarının ortaya çıkmasına ve tüm canlıları olumsuz yönde etkilenmesine neden olmuştur. Özellikle endüstrilerden kaynaklanan atıksular bu sorunları oluşturan en büyük etkendir. Bu sebeple son yıllarda endüstriyel atık suların arıtılması ile ilgili çalışmalar yoğunluk kazanmış ve farklı yöntemler geliştirilmiştir. Kullanılacak arıtma yönteminin yüksek verimde arıtım sağlamasıyla beraber ekonomik olarak da uygun olması gerekmektedir.Bu çalışmada tekstil endüstrisinde kullanılan 3 azo boya (Burazol Yellow ED-2G, Burazol Black ED ve Burazol Orange ED-2R) içeren sentetik atıksuyunun ardışık anaerobik- aerobik sürekli sistemde arıtımı amaçlanmıştır.Sürekli sistemde Yukarı Akışlı Anaerobik Dolgulu Yatak Reaktör (YADYR) ve Sürekli Karıştırmalı Tank Reaktör (SKTR) ardışık olarak kullanılmıştır. Reaktör 0,01-0,15 g/l arasında değişen konsantrasyonlarda azo boya karışımı içeren sentetik atık su ile 177 gün boyunca beslenmiştir. Sürekli çalışmalar sırasında anaerobik prosesde en yüksek renk giderimi 50 mg/l'de %83,1 olarak bulunmuştur. En yüksek KOİ giderimi ise 100 mg/l'de %97,3 olarak bulunmuştur. Aerobik prosesde en yüksek renk giderimi 100mg/l'de %81,7 olarak bulunmuştur. En yüksek KOİ giderimi ise 100 mg/l'de %97,5 olarak bulunmuştur. Anaerobik safhada oluşan aromatik aminler nedeniyle artan toksisite düzeyi ardışık aerobik prosesle azalmıştır. Elde edilen sonuçlar anaerobik- aerobik arıtım sonucunda azo boyaların indirgendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, industrial development which is increasing fast gave rise to environment problems and had negative impact on all living organisms. Particularly waste waters which are originated from industries are the biggest factor of that issue. For that reason studies about treating industrial waste waters have been increasing and different methods were developed. The using treathment method must afford high efficiency and also should be avaible economically.This study focused on the treatment of mixed three azo dyes, Burazol Yellow ED-2G, Burazol Black ED ve Burazol Orange ED-2R, using a sequential anaerobic-aerobic system.In continuous system, up-flow anaerobic packed bed reactor (YADYR) and stirred tank reactor (SKTR) was used as sequential. From 0,01-0,15 g/l with varying concentrations of containing a mixture of azo dyes were used as the synthetic wastewater. As a result of cnstant researches the highest colour reduction is found as %83,1 in 50 ppm of 16,5 mg/l colour concentration. And the highest KOİ reduction is found as %97,5 in 100 ppm of 33 mg/l colour concentration. Effects of operating parameters on removal of colour an COD were evaluated. With the sequential anaerobic-aerobic treatment system; color and chemical oxygen demands (COD) of synthetic textiles wastewater largely fixed by the anaerobic process. The rising level of toxicity due to the becoming of aromatic amines in the anaerobic stage decreased by the sequential aerobic process. According to the obtained results at the end of the anaerobic-aerobic treatment shows that the azo dyes are reduced.