Yüksek sıcaklığa maruz kalan havaalanı kaplamaları için uygun beton özellikleri.
Suitable concrete proporties for airfield pavements which subject to high temperature.
  1. Tez No: 320775
  2. Yazar: SERKAN SARIBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FATİH ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Jet uçaklarının hizmete sokulması beton uçak pistlerinin ve park sahalarının ciddi oranda bozulmasına neden olmaktadır. İniş ve kalkışlardaki tekrarlı ısınma ve soğuma etkisi ile pistlerde aşınma ve tozlanma görülmektedir. Pistler bu durumda yük alma kapasitelerini muhafaza etseler de hava alanının işlevleri kısıtlanır ve hasarlı alanların belli sürelerle değiştirilmesi gerekir.Basınç dayanımının artması ile ısısal gerilme sorunu çözülmez, yarmada çekme dayanımı artmış olmasına rağmen, termal gerilmeler eşit miktarda artmıştır. Bunun nedeni basınç dayanımının karekökü ile orantılı olarak hem elastisite modülünün hem de yarmada çekme dayanımının artmasıdır. Özgül ısının azaltılması faydalıdır. Termal gerilmelerdeki değişimler termal genleşme katsayısındaki değişimlere eşittir. Termal gerilmeler doğrudan elastisite modülü ile ilgilidir ve elastisite modülüde direk birim ağırlıkla ilgili olduğundan, birim ağırlık birinci etkendir ve termal genleşme katsayısından (?) daha önemlidir.Bu çalışmada hava alanı beton kaplamaları için uygun beton özellikleri tanımlanmış, deneysel çalışmada hafif beton olarak perlit katkılı betonun fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmada perlitli betonun tek başına yeterli olmadığı farklı katkılarla, genleştirilmiş kil, uçucu kül vb. ile desteklenmesi gerektiği tespit edilmiştir. Hava alanları için uygun beton dizaynı başka bir araştırma konusudur.
Özet (Çeviri)
The introduction of jet aircraft into service has created serious deterioration of the concrete runways and parking aprons. At landing and take-offing with repeated heating and cooling effect appears dusting and erosion on runways. In this case the runways even as they maintain their capacity to load in this case the functions are restricted and damaged areas must be replaced in certain periods.Increasing compressive strength therefore does not solve the thermal stres problem, altough splitting tensile strength increased, the thermal stresses increased by an equivalent amount. This is due to the fact that both modulus of elasticity and splitting tensile strength increase proportionally to the square root of compressive strength. Specific heat reduction is benefical. Changes in thermal expansion coefficient is equal to changes on thermal stresses. Thermal stresses are directly releated to the modulus of elasticity and because of modulus of elasticity is directly releated to unit weight, the unit weight is first factor and is more important than thermal expansion coefficient.In this study, suitable concrete proporties are defined for runway concrete pavements. Experimental study of physical and mechanical proporties of lightweight concrete were investigated as a perlite added concrete. In the experimental study perlite added concrete alone is not enough, different additives, expanded shale, fly ash, and so on. was determined to be supported by. Appropriate concrete design for airfield is another topic of research.