Tarihi yapılarda kullanılan fonksiyonelliğin incelenmesi
The research of functionality used in historical buildings
  1. Tez No: 320777
  2. Yazar: KEMAL ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze tarihi yapılarda kullanılan yapım teknikleri, kullanılan yapı elemanlarının özellikleri ve kullanılmış olan mühendislik ilkeleri incelenmiş. Tarihi yapıların yapısal davranışının nasıl anlaşılabileceği, yapının nasıl modellenebileceği ve orijinal yapım tekniklerine uygun olarak nasıl restorasyon yapılabileceğine dair araştırma yapılmıştır.Ayrıca Osmanlı mimarisinin gelişimde tarihi yapıların rolü incelenmiş. Geçmişten günümüze tarihi yapılarda kullanılmış önemli bazı yapım teknikleri ve fonksiyonları araştırılmış. Tarihi yapıların hasar tespiti, malzeme ve zemin özelliklerinin belirlenmesine yönelik yapılması gereken deneysel çalışmalar, statik analiz modelinin hazırlanması ve göçme mekanizmalarının belirlenme yöntemleri araştırılmış. Tarihi yapılarda kullanılan kemer, tonoz ve kubbe elemanlarına ait özellikler SAP2000 programında oluşturulan beşer modelde incelenmiş ve bu modellere ait uç kuvvetleri ve gerilme diyagramları verilmiş ve basıklık oranının değişimine göre mesnet reaksiyonlarının değişimi analiz edilmiştir?
Özet (Çeviri)
In this study, the main engineering principals, building techniques, structural forms abilities which are used in historical buildings from past upto now have been searched. It has been examined how to understand the structural behaviour of historical buildings, modalize and restorate this buildings with original construction methods.On the other hand the effect of historical buiıldings on the improvement of Ottoman architecture is examined. Structural performances of some structural forms which have been used in historical buildings have been analized. Laboratory research for material and soil properties and damages of historical buildings are defined in order to establish the proper structural models. Also collapse mechanism are tried to be defined. The properties of historical buildings are modelized.These models are analysed by using SAP2000 program. Obtained results are compared with eachother and it has been found out that there is a good agreement?