Panel veri analizi ile Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye için petrol tüketimi ve gayri safi yurtiçi hasıla arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between petroleum consumption and gross domestic product of Turkey and European Union countries by panel data analysis
  1. Tez No: 320778
  2. Yazar: EMİNE BURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇEMREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyo-ekonomik bir terim olarak enerji kavramı ekonomik büyüme üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal gelişme bakımından hane halkı enerji tüketimi, ekonomik büyüme bakımından ise ticari enerji kullanımı enerji konusunda incelenmesi gereken önemli konuların başında gelmektedir. Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisini inceleyen çok sayıda çalışma bulunmakta, fakat bu konuda bir görüş birliği sağlanamamaktadır.Bu çalışma nihai petrol tüketimi ve GSYİH arasındaki ilişkiyi 21 Avrupa Birliği üyesi ülke ve Türkiye için Panel Veri Analizi kullanarak araştırmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, geçmişten günümüze enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde ise, enerji, enerji kaynakları ve petrol enerjisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, ekonomik büyüme ve kalkınma kavramları üzerinde durulmuş, enerji ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ile enerji tüketimine etki eden faktörler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Panel veri yapısının özellikleri, avantajları, dezavantajlarına değinilmiş, panel veri analizinde kullanılacak olan tanımlayıcı istatistikler ve grafikler tanıtılarak hangi amaçla kullanılacağı açıklanmıştır. Daha sonra tanı analizleri ve tahmin yöntemlerine ilişkin teorik çerçeve verilmiştir. Beşinci bölümde, 21 AB üyesi ülke ve Türkiye'nin 1990-2010 dönemi yıllık verileri kullanılarak petrol tüketiminin GSYİH üzerindeki etkisi panel veri analizi ile araştırılmıştır.Sonuç olarak, bu ülkelerde GSYİH ve petrol tüketimi arasında dikkate değer bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a socio-economical term, energy plays a vital role in economic growth. While household energy consumption is one of the major issues in terms of social development, commercial energy consumption is another vital issue in terms of economic growth. Although there are many studies having attempted to test for causal relationship between energy and economic growth, there is no consensus about this issue.This study investigate the causal relationship between final energy consumption and economic growth for Turkey and European Union Countries by using panel data analysis. There are five sections in this study. In the first part of the study, from past studies that examining the relationship between energy consumption and economic growth are summarized. In the second part, energy, energy sources and petrolum energy are specialized. In the third part the concepts of economic growth and development are specialized. The relationship between energy and economic growth are explained by factors that affect energy consumption. In the fourth part, features, advantages, disadvanges of panel data structures are mentioned, descriptive statistics and graphics which are used in the panel data analysis described and introduced which purpose they used for. Then, the theoretical framework for diagnostic analysis and estimation methods are given. In the fifth part , The GDP impact of petrol consumption was investigated by the analyses of panel data by using annual data from 1990-2010 period of 21 EU Member States and Turkey.As a conclusion it is reached that there is a significant correlation between energy consumption and economic growth for these countries.