Yapay arı kolonisi algoritması için yeni seçme ve arama mekanizmalarının geliştirilmesi
Development of new selection and searching mechanisms for artificial bee colony algorithm
- Tez No: 320807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BABAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapay arı koloni (Artificial Bee Colony, ABC) algoritması son yıllarda oldukça popüler olmuş bir optimizasyon algoritmasıdır. Sürü zekası-tabanlı mevcut algoritmalara göre daha iyi sonuçlar üreten ABC algoritması az sayıda kontrol parametresi içermesi ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle çok çeşitli optimizasyon problemlerinin çözümünde kullanılmıştır.Son yıllarda yapılan çalışmalar ABC algoritmasının yeni çözümleri keşfetme mekanizmasının çok iyi çalıştığını fakat komşu çözümler arasında yerel araştırma yapma mekanizmasının geliştirilebileceğini ve bu iki mekanizma arasında sağlanması gereken dengenin daha iyi çözümlere ulaşmada algoritmayı güçlendireceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple, bu tez çalışmasında ABC algoritması modifiye edilerek, standart ABC algoritmasında gözcü arıların seleksiyonda kullandıkları ve çözümün kalitesiyle ters orantılı olan yeni bir olasılık hesaplama yöntemi ile yeni arama mekanizmaları sunulmuştur. Yeni algoritmanın performansı, standart ABC algoritması ile birlikte literatürde bulunan çeşitli modifiye ABC algoritmalarıyla da karşılaştırılmıştır. Ayrıca yeni algoritmanın başarımı bir mühendislik problemi olan eşit-olmayan aralıklı dairesel anten dizilerinin parametrik optimizasyonunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial bee colony (ABC) algorithm has become an increasingly popular optimization algorithm in recent years. Due to the advantages of employing fewer control parameters and ease of implementation, ABC algorithm which outperforms other swarm intelligence-based algorithms can be easily used for solving various kinds of optimization problems.Recent studies revealed that ABC is good at investigating the new solutions (exploration) but poor at local search between neighbouring solutions (exploitation). Experimental studies are proved that the further balance between these mechanisms improves the algorithm. For this reason, in this thesis a modified ABC is proposed by using a new probability calculation function which is inversely proportional to solution quality and new searching mechanisms. The performance of the new modified ABC algorithm is compared with standard ABC and various modified ABC algorithms taken from literature. In addition, the success of the new modified ABC algorithm is examined on parametric optimization of non-uniform circular antenna arrays which is an engineering problem.