Organik zeminlerin iyileştirilmesi ve kayseri bölgesi organik zeminlerinin incelenmesi
Improvement of organic soils and investigation of organic soils Kayseri region
- Tez No: 320812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BEKİR KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uygun iklim ve coğrafi koşullar altında sulak alanlarda, bitki kalıntılarının çürümesi ve fosilleşmesiyle oluşan organik zeminler; geoteknik açıdan düşük taşıma kapasitesi ve yüksek oturma potansiyeline sahip problemli zemin türleridir.Bu tez çalışması kapsamında, organik zeminlerin mühendislik özelliklerinin; yakıt olarak kömür ve linyit kullanılan termik santrallerde atık veya yan ürün olarak ortaya çıkan uçucu kül katkısı ile iyileştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla Kayseri İli organik zeminlerinin taşıma gücü ve yük altındaki deformasyon davranışlarının tanımlanması için araziden alınmış örselenmiş ve örselenmemiş zemin örnekleri üzerinde endeks ve mukavemet deneyleri gerçekleştirilmiştir.Katkısız organik zemin üzerinde gerçekleştirilmiş olan deneysel program, İsken Sugözü Termik Santralinden temin edilen uçucu kül kullanılarak farklı uçucu kül oranlarına sahip organik zemin örnekleri üzerinde de tekrarlanmış ve uçucu kül katkısının organik zeminlerin geoteknik özellikler ve oturma davranışları üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Çalışmalardaki sonuca göre fiziksel özelliklerindeki olumlu gelişmeler ve deformasyonlardaki azalma nedeniyle uçucu kül katkısının bölge organik zeminlerinin geoteknik özelliklerinin iyileştirilmesinde olumlu sonuçlar verdiği ve uçucu katkısı ile organik zeminlerin mühendislik özelliklerinin iyileştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic soils formed in wetlands under suitable climatic and geographical conditions through the decomposition and fossilization of the plant residue have the low bearing capacity and high compressibility.The purpose of this study is the improvement of the engineering properties of the organic soils by adding fly ash. For this purpose, index and strength tests have been conducted on the disturbed and undisturbed soil specimens obtained from in-situ to determine the bearing capacity and settlement behavior of the organic soils.The experimental studies performed on the pure organic samples also conducted on the organic soil specimens having different fly ash ratios. The fly ash provided from İsken Sugözü thermal power plant was used in the experiments.The results of the experimental studies showed that the using of the fly ash additives in different ratios decrease the deformation of the organic soils. End of the experimental studies, it can be concluded that, the fly ash additive can improve the engineering properties of the organic soils.