Termal görüntüler ile binalarda enerji kullanımı verimliliği analizi
Efficiency analysis of energy usage in buildings with thermal images
  1. Tez No: 320813
  2. Yazar: ABDÜSSELAM KESİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BEŞDOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülke çapında enerji gereksinimi olarak dışa bağımlı bir ülke olmamız sebebi ile ithal edilen enerjinin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir.Üretilen ve ithal edilen bu enerji kaynağının büyük bir kısmı binaların ısıtılması amacıyla kullanılmaktadır. Ancak gerekli yönetmeliklerin zamanında çıkarılmamış olması ve kamuoyunda gerekli sağduyunun oluşmaması sebebi ile ısınma amaçlı tüketilen enerjinin verimli kullanılması ve korunumunun gerçekleştirilmesi kapsamında gerekli önlemlerin alınmasında geç kalınmıştır.Isınma amaçlı tüketilen enerji genel olarak bina yüzeyinden, çatı katından, pencere ve kapı aralarından ısı kaçışları şeklinde boşa harcanmaktadır. Bu kapsamda alınabilecek en etkili çözüm yolu termal yalıtımın gerektiği miktarda düzgün bir şekilde yapıya tatbik edilmesidir.Termal yalıtımın öneminin ortaya konulabilmesi amacıyla bu çalışmada yalıtımlı ve yalıtımsız yapılardan termal görüntüler alınarak yapı yüzeylerinden sıcaklık değerlerielde edilmiştir. Ayrıca termal görüntülerin anlamlılık düzeylerinin arttırılması amacıyla kalibrasyonları yapılan termal ve optik görüntüler görüntü birleştirme yöntemine tabi tutularak birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because Turkey is a country which is dependent on foreign energy suppliers, the effective use of energy is of great importance. A large part of energy produced and imported is used for heating of structures. Due to necessary regulations which were not published in time and lack of common sense in public, it is late to take necessaryprecautions for efficient use of energy consumed for heating purposes.In Generally, consumed energy which uses for the purpose of warming energy leaks from the surface of the building, attic, windows and doors among. As a result of this situation, energy loses occur. The best solution is to apply the thermal insulation to structures properly.In this thesis, to present the importance of thermal insulation, temperature values were obtained by using images of heat-insulated and uninsulated buildings. In addition, calibrated thermal and optical images combined with image fusion technic to increase significance level of thermal images.