Meme kanseri ile glukokortikoid reseptör geni polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between glucocorticoid receptor gene polymorphisms and breast cancer
- Tez No: 320869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Glukokortikoid reseptör (GR), anti-apoptotik özelliği ve ekspresyon düzeyleri meme kanserinde çeşitli in vitro ve in vivo çalışmalarda gösterilmiş olan nükleer reseptörler ailesine ait bir proteindir. Öte yandan, meme kanserinde GR geni mutasyon ve polimorfizmlerini ele alan tek bir çalışmaya rastlanmaktadır. Bu tezin amacı, meme kanseri hastalarında GR geninin dört yaygın polimorfizminin frekanslarını belirlemek ve yaş, menopoz durumu, aile öyküsü, östrojen ve progesteron reseptörü ekspresyonu gibi klinik özelliklerindeki rolünü incelemektir. Toplam 85 meme kanseri örneği ve sağlıklı gönüllülerden alınan 86 periferik kan örneğinde GR geni BclI, Tth111I, ER22/23EK ve N363S polimorfizmleri incelenmiştir. İstatistiksel kıyaslamalar hasta ve kontroller arasında klinik-patolojik özellikler de ele alınarak değerlendirilmiştir.Elde edilen verilere göre, sağlıklı bireyler ile karşılaştırıldığında GR geni Tth111I ve ER22/23EK polimorfizmleri ile meme kanseri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Ancak, BclI ve N363S polimorfizmleri ile herhangi bir ilişki yoktur.Bizim bilgilerimize göre bu çalışma, GR gen polimorfizmleri ve meme kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışmadır. Tez kapsamında az sayıda vaka ele alınmasına rağmen, elde ettiğimiz sonuçlar GR gen polimorfizmlerinin meme kanserinde önemli bir rolü olabileceğini göstermektedir. Bu ilişkinin aydınlatılabilmesi için daha fazla sayıda vaka içeren çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Glucocorticoid receptor (GR) belongs to nuclear receptors family and its anti-apoptotic role and expression levels have been shown in breast cancer in various in vitro and in vivo studies. On the other hand, there is only one study available concerning mutations and polymorphisms of GR gene in breast cancer. The aims of this thesis were to determine the frequencies of 4 common polymorphisms of GR gene in breast cancer patients and analyze their role in clinical features such as age, menopausal status, family history, expression of estrogen and progesterone receptors. A total of 85 breast cancer samples and 86 peripheral blood samples from healthy volunteers were analyzed for BclI, Tth111I, ER22/23EK and N363S polymorphisms of GR gene. Statistical comparisons were made between cases and healthy individuals as well as their clinicopathological features.According to our data, there are significant associations between Tth111I and ER22/23EK polymorphisms and breast cancer when compared to healthy individuals. However, there are no associations with BclI and N363S polymorphisms.In our knowledge, this is the first study investigating the association between GR gene polymorphisms and breast cancer. Since small number of cases analyzed in this thesis, our results indicate that GR gene polymorphisms may play an important role in breast cancer. Studies concerning larger numbers of cases are necessary to clarify this association.