Meme kanseri biyomarkerleri için elektrokimyasal biyosensör sistemleri
Electrochemical biosensor systems for breast cancer biomarkers
- Tez No: 320870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, erken kanser teşhisi için hedeflenen anti-HER3 bazlı ve HER3 tayini yapabilen yeni bir biyosensör tasarlandı. Bunun için altın elektrot yüzeyine sisteamin ile kendinden oluşan monotabaka (SAM) oluşturuldu ve böylece anti-HER3' ün yüzeye kovalent olarak bağlanması sağlandı. Döngüsel voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile imobilizasyon adımları ve HER3' ün elektrot yüzeyine bağlanması incelendi. Biyosensörün başarılı sonuçlar vermesi için tüm adımlar optimize edildi. Deneysel impedans dataları üzerinde Kramers-Kronig dönüşümü uygulandı.
Özet (Çeviri)
For early cancer diagnosis, a new impedimetric biosensor, based on the use of anti-HER3 was developed for the determination of HER3. Anti-HER3 was immobilized through covalent coupling with cysteamin which formed a self-assembled monolayer on gold electrodes. Cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy techniques were employed to characterize the immobilization process and to detect HER3. To successfully construct the biosensor current experimental parameters were optimized. Kramers?Kronig Transform was performed on the experimental impedance data.