Farklı depolama süresi ve koşullarında çemen (Trigonella foenum-graecum), kişniş (Coriandrum sativum) ve kekik (Thymus vulgaris) uçucu yağlarının tam yağlı soya, soya ve ayçiçeği tohum küspelerinin mikrobiyolojisi üzerine etkileri
The effects on feed microbiology of addition of fenugreek (Trigonella foenum-graecum), coriander (Coriandrum sativum) and thyme (Thymus vulgaris) essential oils to soybean and sunflower meal
- Tez No: 320871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma, 1 ve 2 ay süreyle oda koşullarında depolanan soya fasulyesi küspesi ve ayçiçeği tohumu küspesine ilave edilen çemen (Trigonella foenum-graecum), kişniş (Coriandrum sativum) ve kekik (Thymus vulgaris) ekstraktlarının LAB, maya, küf oluşumu ve ham besin madde kayıpları üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda, bitki ekstraktı ilave edilmesinin bitkisel kökenli hammaddelerin sahip oldukları besin madde bileşimleri ile mikroorganizma sayıları üzerine olumlu etki gösterdikleri saptanmıştır. Ayçiçeği tohumu ve soya fasulyesi küspesine bitki ekstraktlarının ilavesi küf gelişimini önlemiştir. Araştırmada, bitkisel kökenli hammaddelerde, özellikle ham yağ değerlerinin bitki ekstraktı ilave edilen gruplarda daha yüksek bulunduğu saptanmıştır. Depolama süresinin artmasına rağmen hammaddelerde herhangi bir renk değişimi de olmamıştır. Sonuç olarak bitki ekstraktları ilave edildiği soya fasulyesi ve ayçiçeği tohumu küspelerine koruyucu etki yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was organized with the aim to determine the effects of fenugreek (Trigonella foenum-graecum), coriander (Coriandrum sativum) and thyme (Thymus vulgaris) extracts added to stored under room conditions for 1 and 2 months, soybean meal and sunflower seed meal on LAB, yeast, mold formation and nutrient losses. As a result, the addition of plant extracts to vegetable protein sources have a positive impact on the numbers of microorganisms and nutrient composition. The addition of plant extracts to sunflower seed and soybean meal inhibited the growth of mold. In this study, particularly ether extract values ??were higher in plant-based raw materials which the groups added of the plant extract. Despite the increase storage period in sunflower seed and soybean meal has not been any change in color values. In conclusion, feed ingredients with plant extracts addition demonstrated protective effect.