Alabalik yemlerine aromatik yağ ilavesinin yemlerin kimyasal, mikrobiolojik ve mikroskobik özellikleri üzerine etkileri
The effects of aromatic oils addition on the chemical, microbiological and microscopic features of trout diets
  1. Tez No: 320872
  2. Yazar: SONER ETİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİSUN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yürütülen bu çalışmada, farklı depolama süresi ve sıcaklıklarının alabalık yemlerinin bazı özellikleri üzerindeki etkileri kimyasal, mikrobiyolojik ve mikroskobik yöntemlerle belirlenmiştir. Yemlerdeki mikrobiyolojik ve mikroskobik değişiklikler belirtmek amacı ile 3x2x2 faktöriyel deneme deseni kullanılmıştır. Yemlerin depolama şartları; 25±2oC ve 37oC, depolama süresi; 30 ve 60 gün olarak belirlenmiştir. Aromatik yağ ilavesi yemlerin küf gelişimini azaltmıştır. Yemlerin renk ölçümlerinde ve stereo mikroskop ile incelenmesinde herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted, some of the characteristics of different storage time and temperature effects on the microbiological and microscopic methods of trout diets were determined. Microbiological and microscopic changes were 3x2x2 factorial experimental design. Storage conditions of feed; 26oC and 37oC, storage time, 30 and 60 days, respectively. The addition of aromatic oils, reduced feed mold growth. Stereo microscope with measurement and analysis of feeds of any change in color is observed.