Nanoyapı modifiye mikroorganizma/maya temelli elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi
Development of nanostructure modified microorganisms/yeast based electrochemical biosensors
- Tez No: 320880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, nanopartikül temelli elektrokimyasal mikrobiyal biyosensör geliştirildi. Model mikroorganizma olarak ekmek mayası, Saccharomyces cerevisiae, yetiştirildi ve daha sonra bu mikroorganizmaların uygun elektrotlarla kombine edilmesiyle etkin, duyar, ekonomik ve güçlü biyosensörler elde edildi. Labotauarda üretilmiş olan nanopartiküllerin elektrot yapısına ilavesi elektrokatalitik etkiyi arttırdı ve sonuç olarak nanopartikül içermeyen elektrotlara nazaran, çok daha etkin ve duyar elektrokimyasal nanobiyosensörlerin/nanokompozit biyosensörler elde edildi. Model olarak glikoz bileşiği analizlendi. Saccharomyces cerevisiae modifiye camımsı karbon pasta elektrot için tayin sınırı (LOD, 3s/m)=2.2x10-6M, alt tayin sınırı (LOQ, 10s/m)=7.3x10-6M, tekrarlanabilirliği (RSD)=%5.2, R2=0.9729 ve Saccharomyces cerevisiae, Fe3O4 nanopartikül (Fe3O4 NP) modifiye camımsı karbon pasta elektrot (Saccharomyces cerevisiae/ Fe3O4 NP /GCPE) için LOD=3x10-6M, LOQ=10-5µM, RSD=%2.5, R2=0.9894 olarak bulundu. Deneysel parametrelerin optimizasyonu ve karakterizasyon çalışmalarından sonra en iyi sistem performansının değerlendirilmesi amacıyla şarap ve sentetik plazma örneğine uyarlandı Ayrıca fruktoz ve galaktoz için girişim çalışması yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, an electrochemical microbial biosensors based on metallic nanoparticles was developed. As a model microorganism, baker?s yeast, Saccharomyces cerevisiae, was grown and then combined with suitable electrodes to obtain effective, sensitive, economic and practical biosensor. Since nanoparticles that were prepared in our laboratory were incorporated into biosensor structure, it is expected to obtain electrocatalytically more effective and more sensitive nanobiosensors / nanaocomposite biosensor with lower working potential compared to nanoparticleless biosensor. Glucose was analyzed as model material. With Saccharomyces cerevisiae modified glassy carbon electrode, the limit of detection (LOD, 3s/m) and limit of quantification (LOQ, 10s/m) were calculated as 7.3x10-6M and 2.2x10-6M respectively. RSD (n=4) was calculated as 5.2% and R2 as 0.9729. On the other hand, with saccharomyces cerevisiae and Fe3O4 nanoparticle modified glassy carbon electrode, LOD and LOQ were calculated as 3x10-6M and 10-5µM while RSD (n=4) was equal to 2.5% and R2 was found as 0.9894. After optimization and characterization of experimental parametres, the best system was applied for the determination of glucose in wine and synthetic plasma samples. Also interference studied for fructose and galactose were made.