A Microscopic approach to phononic energy transfer in nano structures
Nano yapılarda fononlarla enerji taşınımına mikroskopik bir yaklaşım
  1. Tez No: 83736
  2. Yazar: ALTUĞ ÖZPİNECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET NANO YAPILARDA FONONLARLA ENERJİ TAŞINIMINA MİKROSKOPİK BİR YAKLAŞIM Altuğ Özpineci Fizik Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Prof. Dr. Salim Çıracı Eylül, 1999 Daha büyük cisimlere bağlı nano cisimlerden ve/veya bunların üzerinden enerji akışının mekanizmalarini anlamak, pek çok biyolojik, moleküler elektronik ve sürtünme ile ilgili olayı anlamak için önemlidir. Bu tezde, iki rezervuara bağlı tek boyutlu atomik bir telin fonon kaynaklı ısı iletkenliği ile bir yüzey üzerine yapışmış bir atomun salınmamın sönümü incelendi. İlk problem, incelenen sis temin durağan durumu hakkında bize bilgi veren Keldysh formülasyonu kul lanılarak incelendi. Telin toplam ısı iletkenliğinin sıcaklığa, atom sayısına ve J ^ katsayısına bağlılığı hesaplandı. Isı iletkenliğinin de, elektrik iletkenliği gibi kuvantal bir karakter gösterdiği bulundu. ikinci problemi incelemede indirgenmiş yoğunluk matrisi kullanıldı. Isı rezervuarma bağlı herhangi bir sistemin indirgenmiş yoğunluk matrisinin za man içinde nasıl geliştiği hesaplandı ve bir yüzey üzerine yapışmış bir atomun salmımmın sönümü incelendi. Durulma zamanının frekansa bağımlılığı belir lendi. Anahtar Kelimeler ve ifadeler. Isı İletkenliği, Keldysh Formülasyonu, Isı İletkenliği Kuvantizasyonu, İndirgenmiş Yoğunluk Matrisi, Salınımsal Sönüm iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MICROSCOPIC APPROACH TO PHONONIC ENERGY TRANSFER IN NANO STRUCTURES Altuğ Özpineci M.S. in Physics Advisor: Prof. Dr. Salim Çıracı September, 1999 Understanding of mechanisms for the energy transfer from and/or through nano particles in contact with the large samples have become important in various biological processes, molecular electronics and friction. In this thesis, the phononic heat conductance of an atomic wire between two reservoirs, and the vibrational relaxation of an atom adsorbed on a surface is studied. The former problem is studied using the Keldysh formalism which yields the steady state properties of the system. The dependence of the total conductance on temperature, on the number of atoms in the wire and on the coefficient J-^ is studied. It is found that the conductance shows quantal structure similar to the electronic counterpart. The reduced density matrix is used to study the latter problem. The time evolution of the reduced density matrix has been evaluated for an arbitrary system coupled to a heat bath. The formalism is then applied to study the vibrational relaxation of an atom adsorbed on a surface. The frequency depen dence of the relaxation time is also determined. Keywords and Phrases: Heat Conductance, Keldysh Formalism, Phononic Heat Conductance Quantization, Reduced Density Matrix, Vibrational Relax ation m