Remazol Brillant Blue R boyasının sulu çözeltiden uzaklaştırılması için zeytin posasının (Pirina) adsorbet olarak kullanımının açıklanması
Investigation of the adsorption of remazol brillant blue R dye from aqueous solution onto olive stone
- Tez No: 320903
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada pirina üzerine sulu çözeltiden Remazol brillant blue R boyasının adsorpsiyonu araştırıldı. Adsorpsiyon üzerine temas süresi, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, pH ve sıcaklığın etkisi incelendi. Maksimum adsorpsiyon için optimum şartların pH 3 ve 50 °C olduğu belirlendi. İncelenen tüm şartlar altında, pirina üzerine Remazol brillant blue R'nin maksimum adsorpsiyonunun % 89,15 ve % 100 arasında olduğu belirlendi. Diğer taraftan, pirinanın deneysel adsorpsiyon kapasitesini mukayese etmek için, çeşitli başlangıç boyar madde konsantrasyonlarında aktif karbon üzerine de adsorpsiyon çalışmaları gerçekleştirildi. Aktif karbon üzerine maksimum adsorpsiyonun %100 olduğu bulundu. Pirina üzerine Remazol brillant blue R'nin adsorpsiyonu artan başlangıç boyar madde konsantrasyonu ve sıcaklık ile artarken, adsorpsiyonun artan pH ile azaldığı gözlendi.İzoterm incelemelerine göre, pirina üzerine Remazol brillant blue R'nin adsorpsiyonunun Freundlich ve Langmuir izotermine uyduğu görüldü. Kinetik incelemelerden, adsorpsiyonunun yalancı ikinci dereceden kinetik modele ve partikül içi difüzyona kinetiğine uyduğu tespit edildiDiğer taraftan, adsorpsiyon termodinamiği de incelendi ve standart Gibbs Serbest enerjisi, standart entalpi ve standart entropi değerleri hesaplandı. Elde edilen sonuçlardan, standard Gibbs Serbest enerjisi değerlerinin negatif olduğu, standart entalpi ve standart entropi değerlerinin ise pozitif olduğu belirlendi. Ayrıca SEM ve FTIR incelemeleri de gerçekleştirildi ve elde edilen sonuçlar ayrıntılı olarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of dye Remazol brillant blue R onto pirina from aqueous solution was investigated. The effects of contact time, initial dye concentration, pH and temperature were studied. The optimum conditions for the maximum adsorption were determined to be pH 3 and 50 °C. The maximum adsorption of Remazol brilliant blue R onto pirina was determined to be between 89.15 % and 100 % under all conditions studied. On the other hand, in order to comparison the experimental adsorption capacity of the pirina, the adsorption studies were also performed at various initial dye concentrations with activated carbon. The maximum adsorption onto activated carbon was found to be 100%. The adsorption of Remazol brilliant blue R onto pirina was seen to be decreased with increasing pH while the adsorption increased with increasing initial dye concentration and temperatures.According to the isotherm studies, it was seen that the adsorption of Remazol brilliant blue R onto pirina obeyed the Freundlich and Langmuir isotherms. From the kinetic studies, the adsorption was determined to be obeyed the pseudo-second order kinetics model and the intra-particle diffusion kinetics.On the other hand, the adsorption thermodynamics was also studied, and the values of standard Gibbs free energy, standard enthalpy, and standard entropy were calculated.