Yer fıstığı kabuğundan üretilen poliüretan tipi köpük ile safranin ve remazol brillant blue R'nin adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of the adsorption of the safranin and remazol brillant blue R with polyurethane type foam produced from peanut shell
- Tez No: 287547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada öncelikle yer fıstığı kabuğundan poliüretan tipi köpük üretildi. Daha sonra, köpük üzerine sulu çözeltiden safranin ve remazol brillant blue R boyalarının adsorpsiyonu çalışıldı. Adsorpsiyon kesikli ve kolon sisteminde gerçekleştirildi. Kesikli sitemde adsorpsiyon üzerine temas süresi, çözelti konsantrasyonu, pH ve sıcaklığın etkisi incelendi. İncelenen şartlar altında, safranin ve brillant blue R'nin maksimum adsorpsiyonunun % 95 ve % 99 arasında olduğu belirlendi. Kolon sisteminde ise adsorpsiyon üzerine çözelti konsantrasyonunun ve çözelti akış hızının etkisi incelendi ve maksimum adsorpsiyonun safranin için % 93 ve % 99 arasında olduğu, remazol brillant blue R için ise giderek azaldığı gözlendi. Ayrıca, köpüğün adsorpsiyon kapasitesi yer fıstığı kabuğunki ile mukayese edildi. Her iki boyanın adsorpsiyonu için, yer fıstığı kabuğunun adsorpsiyon kapasitesinin köpüğünkinden daha fazla olduğu gözlendi.İzoterm incelemelerine göre, safranin ve remazol brillant blue R'nin köpük üzerine adsorpsiyonunun en iyi Langmuir izoterm modeline uyduğu belirlendi.Kinetik incelemelerden, safraninin ve Remazol brillant blue R'nin köpük üzerine adsorpsiyonunun en iyi yalancı ikinci dereceden modele uyduğu tespit edildi.Ayrıca, termodinamik parametrelerden, safranin ve brillant blue R'nin köpük üzerine adsorpsiyonu için, standart Gibbs serbest enerjisi, standart entalpi ve standart entropi değerleri hesaplandı ve elde edilen sonuçlar ayrıntılı bir şekilde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the first it was produced polyurethane type foam from peanut shell. Then, it was studied the adsorption of dyes safranin and remazol brilliant blue R onto foam from aqueous solution. The adsorption was performed in batch and column systems. In batch system, it was studied effects of contact time, solution concentration, pH and temperature on adsorption.The maximum adsorption of safranin and brillant blue R were determined to be between 95% and %98. In column system, it was studied the effects of solution flow rate and concentration on adsorption, and the maximum adsorption was seen to be between 93% and 99% for safranin, and to be decreased gradually for brilliant blue R. Moreover, it was compressed the adsorption capacity of foam to that of peanut shell. For the adsorption of both dyes, it was seen that adsorption capacity of peanut shell was more than that of foam.According to the isotherm studies, it was determined that the adsorption of safranin and brillant blue R on foam obeyed the best Langmuir isotherm model.From the kinetics studies, it was established that the adsorption of safranin and brillant blue R on foam obeyed the best pseudo second-order model.Furthermore, from the thermodynamic parameters, the values of standard Gibbs free energy, standard enthalpy and standard entropy were estimated, and the results obtained were interpreted in detail.