İki fazlı reaktif baskıda püskürtmeyle aplikasyon yönteminin pamuklu kumaşlara olan etkileri
- Tez No: 46891
 - Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK TARAKÇIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
109 ÖZET Yapılan bu çalışmada, reaktifligi ve molekül yapısı farklı 6 değişik boyarmadde kullanılarak, tek fazlı ve iki fazlı baskılar yapılmıştır, iki fazlı baskıda, ikinci adım olarak alkalinin aplikasyonu, püskürtme yöntemiyle sağlanmıştır. Bunun yapılmasındaki amaç, iki fazlı reaktif baskıda, kimyasal madde tasarrufu sağlamak ve dolayısıyla çevresel açıdan atık sulardaki yüklenmeyi azaltmaktır. Fiksaj adımı olarak da, enerji tasarrufu sağlanması açısından, öncelikle soğuk bekletme yöntemi esas olarak alınmış, fakat bu yöntemle istenilen sonuçlara ulaşılama yan boyarmadde grubl arında da buhar lama ve soğuk bekletme yöntemleri kombinasyonu uygulanmıştır. Soğuk bekletme yönteminde, alkali püskürtülen baskılar 20 dakika, 40 dakika, 2 saat, 6 saat ve 12 saat olmak üzere 5 farklı bekletme süresi esas alınarak, folye içersinde oda sıcaklığında bekletilmişlerdir, diğer fiksaj yönteminde de alkali ile püskürtmeden sonra baskılar 102 "C'de 2.5 dakika doymuş buharla buhar lanmış ve yukarıda belirtilen şartlarda soğuk bekletmeye tabii tutulmuşlardır. Püskürtme işleminde değişik alkali flotMeri kulla nılarak her boyarmadde grubu için en uygun alkali tespit edilmiştir. Bu amaçla soda, kostik, soda+ su camı, kostik + su camı,' kostik + tuz flotteleri değişik Aj- oranlarında uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda; Procion MX boyarmadde ler i için, %. 40 Ap oranında soda ile buhar lama+soguk bekletme yöntemi; Remazol boyarmadde ler i için%40Ap oranında soda ileHO soğuk bekletme yöntemi; Procion P boyarmaddel eri için % 40 Af oranında kostik ile buharlama + soğuk bekletme yöntemi, en yüksek renk verimi de düzgünlüğü sağlamıştır. Kullanılan boyarmaddel erden küçük molekül yapısına sahip kırmızı renkli boyarmaddel er, türkuaz renkli boyarmaddel ere göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bunun da sebebi, küçük molekül yapısından dolayı, difüzyonun daha hızlı ve düzgün olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, one-phase and two-phase prints were made by using six different dyestuffs which have different molecular construction and reactivity. The application of alkali as the second stage in two-phase printings was obtained by damping method. The purpose of this study is to get saving in chemicals and also less environmentally-harmful effluent in the waste water in two-phasereactive printing. Firstly, the cold dwell method was taken as the basis for saving in energy as the fixation stage, however the combination of steaming and cold dwell methods was used for the dyestuffs which cannot be achieved the wanted results with cold dwell method then. With cold dwell method, the prints sprayed alkali by damping were batched up at room temperature in five different dwelling times such as 20minutes, 40 minutes, 2 hours, 6 hours and 12 hours. In the other fixation method, after spraying with alkali, prints were steamed 2.5 minutes at 102 °C with saturated steam and then were cold dwelt as given above. Different alkali solutions wereused for spraying. Then, the most suitable alkali solution were observed for every dye-stuffs group. Soda ash, caustic soda, soda and water glass, caustic soda and water glass and caustic soda and salt were experienced with different pick-up for this purpose. At the end of these studies; for Procion MX dyestuffs the steaming and cold dwell method with soda at 40 % pick up, for Remazol dyestuffs cold dwell method with soda at112 40 % pick-up, for Procion P dyestuffs steaming and cold dwell method with caustic soda at 40 % pick up were suitable for highest dye yield and reliability. The dyestuffs which are red coloured and have small molecular construction gave the better results compared with the dyestuffs which are turquoise coloured. The faster and more reliable difussion which depends on small molecular construction is the reason of this result.