Kilis ili toprak örneklerinde 238U, 232Th, 40K ve 137Cs radyoaktivite konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of 238U, 232Th, 40K and 137Cs radioactivity concentrations in Kilis soil samples
- Tez No: 320905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR CANBAZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. FATMA AYSUN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Kilis ili toprak örneklerinin radyonüklit konsantrasyonları (238U, 232Th, 226Ra, 40K ve 137Cs) gama spektrometrik yöntem ile belirlenmiştir. Radyonüklit aktivite konsantrasyonları kullanılarak; havadaki soğurulan doz hızı (D), radyum eşdeğeri (Raeq), dış tehlike endeksi (Hex), yıllık gonadal doz eşdeğeri (YGDE), yıllık etkin doz eşdeğeri (YEDE) ve artan yaşam boyu kanser riski (AYKR) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar ile Kilis ili ve yöresi için dağılım haritaları ve histogram grafikleri çizilmiştir. Sonuçlar, Türkiye'nin diğer illeri için elde edilen bulgular ve dünya ortalama değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 238U, 232Th, 226Ra, 40K and 137Cs radionuclide concentrations of Kilis soil samples were determined using gamma spectroscopic method. Absorbed dose rate (D) in air, radium equivalent activity (Raeq), external hazard index (Hex), annual gonadal dose equivalent (AGDE), annual effective dose equivalent (AEDE) and excess lifetime risks of cancer (ELCR) values was calculated. Distribution maps and histogram graphics for Kilis and its district were drawn from the results obtained and compared with world average values and data from other provinces of Turkey.