Yayladağı Ağzı (Metin-inceleme-sözlük)
Yayladagi Dialect (Text-study-dictionary)
- Tez No: 320946
- Danışmanlar: PROF. AHMET GÜNŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 721
Özet
Hatay'a bağlı, çok eski bir geçmişi olan Yayladağı ilçesi Türklerin Anadolu'ya göçleriyle birlikte iskan edilmiş yerleşim yerlerindendir. Bugüne kadar üzerinde ayrıntılı çalışma yapılmamış bölgelerden biri de Yayladağıdır. Bu çalışmada Hatay ili Yayladağı ilçesinin ağzı incelenecektir. Ayrıca Türkiye Ağız Haritası'nın ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İlçenin ağzını oluşturan 29 köy ile 3 belde seçilmiş ve metinler üzerinden ilk sonuçlar ortaya konulmuştur.Anahtar KelimelerAğız, Anadolu Ağızları, Türkiye Türkçesi Ağızları, Yayladağı Ağzı
Özet (Çeviri)
Yayladağı ,which are bound to the city and very old counties of Hatay, are one of the settlement place where The Anatolian Turkish People came and immigrated. One of the not did detailed study is Yayladağı until today. In this study, Yayladağı distirict?s dialects of Hatay province are examined. Futhermore, the study aims to give some help revealing Turkish Dialect Map. Twenty nine villages and three towns that are constitute the district?s dialect are choosen and the first results on the texts are exhibited.KeywordsDialect, Anatolian Dialects, Turkey Turkish Dialects, Yayladağı Dialect