Yeditepe-Yayladağ (Hatay) civarının jeolojisi
- Tez No: 9961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
oz Bu çalışma., Yayiadağı (Hatay) dolayının jeolojisi ile“bölgenin jeolojik gelişimine açıklık getirmeyi amaçlar, Yaylaöağı-Yeditepe- Suriye hududu Raf İs. köyü arasında ysr alan çalasına alanında yasixdan gence doğru 9 Keidağ Grubus Tekne- cik Formasyonu,, Yeditepe Formasyonu ve apaklıtep© Formasyonu gelir. Bunların üserinde ine Okçular Formasyonu ve Kuvatemer yaşlı birim ler bulunmaktadır - îaban ilişkini görülemeyen Jura yaşlı Keidağ Grubu (Kireç- taşları) üzerine uyumlu olarak Tekne cik Formasyonu gelir* Bu For masyon demirli kireçtasları özelliği taşımakta olup5 Alt Kretuss yaylıdır r Teknecik Formasyonu üzerine ise.süreklilik arz eden tint Krcta.Ro yağlı Yeditepe Formasyonu gelir. Bu formasyon ”başlıca marn-kireçtaşı ardalanması, glokonili fosfat kayalara, oluşturmakta Qİups tabandan tavana doğru s Erikli 9 Kırgın 9 Rafla. e Taşlıf Ziyaret f Çınar,, Bezge-1 v© Bezge-2 şeklinde 8 üyeye ayrılır, Yeditepe Formasyonu ile üzerine gelen Kapaklıtepe Formasyonu arasında açılı bir uyumsuzluk vardır* Kapak! it epe Formasyonu Mestrihtiyen yaslı olup s dolomiti!: kireçtaşları ile temsil edil mektedir, Kapaklıtepe Formasyonu üzerine ise uyumsuz olarak Eosen yaslı Okçular Formasyonu gelmektedir,. Bölgedeki - of iyolitik kayanların yerleşme yaşı Üst Kretasedir, Ofiyolitlor, tektonikler,, Kümiilatîarj, Diyabaz daykiar. PilloT-lavlar ve Volkano-sodimanter kayaçiarnan oluşur. Yeditepe Formasyonu içerisinde s od iman ter kökenli fosfat : ' kayaları mevcuttur. Formasyon içindeki glokonili fosfat kayaları- tabandan tavana doğrue Erikli 9 Kırgın s Raflıe faslı,, Ziyaret 8 Çınar, Besge-1 ve ' Bezge-2 şeklinde 8 seviyeye ayrılmıştır. Sahada ortalama tenor dağılımı ise $2-16. P"0_ dir,.. 2 5
Özet (Çeviri)
ABSTRAQg g This- study aims to clear up geology of Yayladag ( Hatay) region and its geological development» From older to younger» the following Keldağ Group, Teknecik Formation and Kapaklxtepe Formation take plaos within region of Yayladağ«-T®ditep® Raflx willage of Suriaa border» Above these com® Okçular formation ana Quaternary units, Teknecik Formation coses ccncordantiy above the Keldag Group (Liraestones) thatxs basal relation can b® seen* This formation consists of Terrigenous Limestones and has Lower Cretaceous age, Yeditepe formation conformably comes above Teknecik Formation »2his formation essentially consists of Esarl-liaeston© alternations s glo- conitic phosphate -rocks». The sserabers 'were named.from“gjttsti t”o top as Erikli. Kxrgxn» Raflx s 5?aş?lx» Ziyaret. Cxnar». Bezge-i» Besge-2, There is a disbonforsity betwenn Yeditepe Formation and OTerlling Kapaklxtepe Formation» Maestrichtian aged.,, Kapaklxtepe Formation consists of dolomitic liraestones. Eocene aged Okçular Formation overlies Kapaklxtepe Formation. with a disconformity» Ophiolitic rocks in the region which is easpluced in Upper Cretaceous», consist of tecionites» CuHKiiutes. diabase dykes Pillow- lavas and YQloanosedimantary rocks» Phoshate rocks occssred in Yeditepe Formation are formed under ssdiraantary processes and have explotiabl© reserves»