Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığındaki trompet eğitiminde arban trompet metodunun teknik kapasitenin geliştirilmesi açısından incelenmesi
Analyzing of the arban trumpet method in the aspect of the improvement of technical capacity at the armed forces band school trumpet training
- Tez No: 320959
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada Arban trompet metodunun Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığındaki trompet eğitiminde öğrencilerin teknik kapasitelerinin geliştirilmesi açısından etkinliği incelenmiştir.Günümüzdeki şeklini alana kadar çok çeşitli fiziksel değişimler geçirerek gelişme kaydeden trompet için bu değişimlere paralel olarak farklı dönemlerde birçok metotlar yazılmıştır. 19'uncu yüzyıl başlarında piston mekanizmasının icat edilmesi ve trompete adapte edilmesi ile o döneme kadar kullanılan metotların yerine bu yeni enstrümanın eğitiminde kullanılacak bir metot yazılması ihtiyacı doğmuştur. Dönemin ünlü kornet virtüözü Jean Baptiste Laurent Arban, gerek bu ihtiyacı karşılaması gerekse kornetin keman, flüt, piyano gibi sanatsal bir enstrüman olarak tanınarak orkestralarda yerini alabilmesi için bu metodu yazmıştır.Günümüze kadar sayısız trompet sanatçısının yetişmesinde temel kaynak olarak kullanılan metodun birçok kişi tarafından çeşitli edisyonları yayımlanmıştır. Ayrıca metottaki egzersiz, etüt, solo parça ve açıklayıcı yazınsal bilgiler kendisinden sonra yazılan metotlar için bir kaynak olmuştur.Araştırmada trompetin tarihsel gelişimi ve bu gelişim doğrultusunda yazılan trompet metotları, Arban Trompet Metodunun edisyonları, trompet tekniğini oluşturan unsurlar, bu unsurlara yönelik Arban Trompet Metodunda (Jean Maire edisyonu) yer alan teknik çalışmalar ve bu çalışmaların Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığında öğrenim gören trompet öğrencilerinin teknik gelişimlerine olan katkılarına ilişkin bilgiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of The Arban Trumpet Method in the aspect of the students? technical improvement were examined.Until today, trumpet not only underwent physical changes but also lots of methods were written.In the early 19th century, with the invention of piston mechanism and adaptation to trumpet, a new method needed to be written for this new instrument. The famous cornet virtuoso of the era, Jean Baptiste Laurent Arban, has written this method. At the same time, he worked for increasing the importance of cornet in the orchestras such as violin, flute and piano.Until now, this method is used as the main source for the growth of many trumpet artists and lots of its editions were published.In this research, historical development of trumpet, Arban Trumpet Method?s editions and the other methods were written before its, the factors of trumpet technique, technical studies in The Arban Trumpet Method and its contributes for the students who are having education at the Armed Forces Band School were analyzed.